Augsti patogēnā putnu gripa konstatēta arī Vācijā un Lielbritānijā

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir saņēmis informāciju par augsti patogēnās putnu gripas uzliesmojumiem nelielā mājputnu novietnē Vācijā un lielā dējējvistu novietnē Lielbritānijā.
 
Lielbritānijā kādā mājputnu novietnē konstatēts arī zemi patogēnās putnu gripas uzliesmojums.
 
Tāpat tiek ziņots par apstiprinātiem saslimšanas gadījumiem ar putnu gripu savvaļas putniem gan Nīderlandē, gan Vācijā.
 
Atgādinām, ka pirmie augsti patogēnās putnu gripas saslimšanas gadījumi gan mājputniem, gan savvaļas putniem Nīderlandē tika konstatēti oktobra beigās.
 
Lai pasargātu mājputnus no iespējamas saslimšanas ar putnu gripu, aicinām mājputnu īpašniekus ievērot biodrošības pasākumus:
 
  • par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu saslimšanu (piemēram, samazinās barības un ūdens patēriņš, tiek novērota mājputnu masveida bojāeja, novēro akūtu asiņainu diareju, smakšanu, putniem parādās respiratoras (elpošanas ceļu) infekcijas slimības pazīmes), nekavējoties jāziņo praktizējošam veterinārārstam vai PVD teritoriālajai struktūrvienībai;
  • jānodrošina, ka nepiederošas personas nepiekļūst mājputnu turēšanas vietām;
  • mājputnu barošanu un dzirdināšanu jāorganizē mītnē vai norobežotā teritorijā, novēršot savvaļas putnu piekļūšanu;
  • jānodrošina, lai mājputnu barībai un pakaišiem nevar piekļūt savvaļas putni.
 
Tāpat PVD aicina iedzīvotājus būt atsaucīgiem un ziņot par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni - automātisko atbildētāju  67027402 vai informējot tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi.
 
Atgādinām, ka augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kas rada bojājumus dažādās orgānu sistēmās. Slimības klīniskās pazīmes putniem ir pēkšņa un strauja slimības norise, nespēks, depresija un atteikšanās no barības, izspūrušas spalvas, drudzis, izmainīta gaita, zilgana ādas krāsa un masveida putnu nobeigšanās. 
 
Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt subklīniski – bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot tiešā kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem vai uzņemot slimības ierosinātāju ar inficētu barību vai ūdeni.
 
Latvijā augsti patogēnā putnu gripa  nav reģistrēta.
  • Publicēts:
    06.11.2020