Drošas iepirkšanās likumi pirms Lieldienām

Tuvojoties Lieldienām, jāatceras trīs drošas iepirkšanās likumi:

 

  1. Vienmēr izlasi informāciju pārtikas produkta marķējumā – iepazīsties ar tā sastāvu un pats galvenais – derīguma termiņu. Nevajag iegādāties pārtikas preci, kuras derīguma termiņa norādes izskatās aizdomīgi – tās ir nesalasāmas, redzamas labojumu pēdas, oriģinālais derīguma termiņš ir aizsegts ar citu marķējumu!
  2. Pārliecinies, vai pārtikas produkta iepakojums nav bojāts un vai produkts tiek uzglabāts atbilstošos apstākļos. Nevajag iegādāties pārtikas preces, kuru izcelsme un uzglabāšanas apstākļi nav skaidri vai ir aizdomīgi!
  3. Iegādājies pārtiku legālās tirdzniecības vietās. Saglabā pirkuma čeku, lai, gadījumā, ja produkts ir bojāts, vari to atgriezt atpakaļ veikalam.

 

Lieldienās viens no pieprasītākajiem pārtikas produktiem noteikti būs olas. Tās iegādājoties:

 

1. Nekautrējies atvērt olu kastīti un pārliecināties, ka olas ir veselas – nav bojātas, ir tīras.

2. Izlasi marķējumu uz olas:

 

  • pirmais cipars uz olas apzīmē dējējvistu turēšanas metodi (1 - brīvā turēšana; 2 – dēšana kūtī; 3 – dēšana sprostos; 0 – bioloģiskā ražošana)
  • burti apzīmē ražotājvalsti, piemēram, LV - Latvija; LT - Lietuva; EE - Igaunija; FI - Somija;
  • noslēdzošā ciparu kombinācija apzīmē dalībvalsts noteikto olu ražošanas uzņēmuma identifikācijas numuru (ciparu kombinācija, piem., 1234...)

 

Piemērs, kā varētu izskatīties kods uz olas: 3LV1234

 

3. Olas ir derīgas 28 dienas no dēšanas. Ražotājs uz olu iepakojuma norāda galīgo derīguma termiņu, kura ietvaros tirgotājam olas būtu jāiztirgo (tas ir 21 diena). Aplūko iepakojumu un pārliecinies, ka olu derīguma termiņš nav beidzies.

 

Atnesot mājās, olas var uzglabāt vai nu ledusskapī, vai nu ārpus tā - istabas temperatūrā, taču uzglabāšanas temperatūrai jābūt nemainīgai, jo temperatūras svārstības varētu veicināt olu bojāšanos.

 

Krāsojot olas, iesakām izmantot, vai nu jau ierastos augu valsts materiālus, piemēram, sīpolu mizas, vai arī veikalos nopērkamās, Lieldienu olu krāsošanai paredzētās, pārtikas krāsvielas. Krāsojot olas ar tām, jāievēro preces marķējumā norādītā krāsas lietošanas instrukcija.

 

Tam vai tirgotāji ievēro olu tirdzniecības noteikumus, sekos līdzi arī Pārtikas un veterinārais dienests, kas pirmssvētku un svētku dienās tirdzniecības vietās veiks ārpuskārtas pārbaudes.

  • Publicēts:
    29.03.2018