Latvijā riska dzīvnieki tiek izmeklēti uz GSE

Ņemot vērā, ka janvāra beigās Polijas dienvidrietumos tika konstatēts atipiskais L-tipa govju sūkļveida encefalopātijas (GSE) gadījums, Pārtikas un veterinārais dienests informē par GSE uzraudzību Latvijā.

 

Par slimību

 

GSE (klasiskais tips) ir hroniska liellopu slimība, ko raksturo nervu sistēmas darbības traucējumi, novājēšana un neizbēgama dzīvnieka nāve. Slimību ierosina prions – izmainīta olbaltumviela. Slimībai ir ļoti garš inkubācijas periods – divi ar pusi līdz astoņi gadi.

 

Slimību pirmo reizi konstatēja 1986. gadā Lielbritānijā un kopš tā laika, ieviešot uzraudzības sistēmu, Lielbritānijā GSE konstatēta vairāk nekā 184 500 liellopiem. Citās Eiropas valstīs konstatēti vairāk nekā 5 500 GSE saslimšanas gadījumi un 60 gadījumi citur pasaulē (Brazīlija, Izraēla, Japāna un Kanāda). Jāuzsver, ka slimību iespējams konstatēt tikai pēc dzīvnieka nāves un visi slimie dzīvnieki tiek iznīcināti.

 

Atipiskie GSE gadījumi atšķiras no klasiskā GSE – tie nekad nav konstatēti dzīvniekiem, kas jaunāki par astoņiem gadiem, turklāt šiem dzīvniekiem, atšķirībā no klasiskās GSE formas, nenovēro slimības klīniskās pazīmes. Parasti atipiskie GSE gadījumi tiek konstatēti veciem dzīvniekiem, kuri ir nobeigušies un visbiežāk slimību konstatē tikai vienam dzīvniekam ganāmpulkā.

 

Ir konstatēti divu veidu atipiskie GSE – L-tipa un H-tipa. Kopumā Eiropas valstīs kopš 2001. gada konstatēti 44 L-tipa atipiskie GSE gadījumi un 60 H-tipa atipiskie GSE gadījumi. 

 

Latvijā

 

Latvijā GSE nekad nav konstatēta.

 

Kopš 1997. gada, kad šī slimība kļuva par aktualitāti visā Eiropas Savienībā, Pārtikas un veterinārais dienests, veicot regulāru slimības uzraudzību, ir izmeklējis vairāk nekā 360 tūkstošus liellopu.

 

Paraugi ņemti no iepriekš identificētām riska grupām – dzīvniekiem, kuri sasnieguši vismaz četru gadu vecumu, ir nobeigušies vai  piespiedu kārtā nokauti, kā arī dzīvnieki, kam konstatētas aizdomas par saslimšanu – galvenokārt nervu sistēmas darbības traucējumi – trakošana, grīļošanās, neadekvāta uzvedība vai hroniska novājēšana.

 

Jāpiebilst, ka Pasaules dzīvnieku veselības organizācija 2014. gadā Latvijai piešķīra nenozīmīga GSE riska valsts statusu, tomēr, lai šo statusu saglabātu, kā arī lai laikus konstatētu iespējamos saslimšanas gadījumus, GSE ir iekļauta PVD ikgadējā infekcijas slimību uzraudzības plānā, un katru gadu riska grupās ietilpstošie dzīvnieki tiek izmeklēti uz GSE.

  • Publicēts:
    06.02.2019