Pirms Lieldienām iepērcies droši

Plānojot pārtikas pirkumus Lieldienu svinēšanai, Pārtikas un veterinārais dienests atgādina:
 
  1. Pārtika jāiegādājas legālā tirdzniecības vietā un jāsaglabā pirkuma čeks, lai, gadījumā, ja produkts ir bojāts, to var atgriezt atpakaļ veikalam.
  2. Pārtika jāiegādājas tik daudz, lai to varētu patērēt ražotāja noteiktā derīguma termiņa ietvaros, tāpēc, pirms likt pārtikas produktu iepirkumu grozā, jāiepazīstas ar tā derīguma termiņu.
  3. Jāpārliecinās, vai pārtikas produkta iepakojums nav bojāts un vai produkts tiek uzglabāts atbilstošos apstākļos. Arī atnākot mājās, pārtikas produkti ir jāuzglabā tādā temperatūrā, kādu preces marķējumā ir norādījis ražotājs.
 
Olas
 
Kāds ir olu derīguma termiņš? 
 
Olu derīguma termiņš ir 28 dienas no dēšanas. Vadoties pēc tā, ražotājs uz olu iepakojuma norāda derīguma termiņu, kura ietvaros olas jāizlieto. 
 
Uz olas redzamais marķējums nozīmē sekojošo:
 
  • pirmais cipars uz olas apzīmē dējējvistu turēšanas metodi (1 - brīvā turēšana; 2 – dēšana kūtī; 3 – dēšana sprostos; 0 – bioloģiskā ražošana) 
  • burti apzīmē ražotājvalsti, piemēram, LV - Latvija; LT - Lietuva; EE - Igaunija; FI - Somija;
  • noslēdzošā ciparu kombinācija apzīmē dalībvalsts noteikto olu ražošanas uzņēmuma identifikācijas numuru (ciparu kombinācija, piem., 1234...)
 
Piemērs, kā varētu izskatīties kods uz olas: 3LV1234
 
Olas drīkst tirgot arī saimniecības, kas saņēmušas atļauju olu tirdzniecībai nelielā apjomā tieši galapatērētājam. 
 
Ja olas nav iepakotas, olu tirdzniecības vietā patērētājam redzamā vietā jābūt norādītai sekojošai informācijai: ražotāja vārds, uzvārds vai uzņēmuma nosaukums, novietnes numurs datu centra reģistrā un adrese; putnu suga, no kuras iegūtas olas; olu izdēšanas datums; olu derīguma termiņš; atļaujas numurs; olām, kas iegūtas no Gallus Gallus sugas putniem, jānorāda arī izmantotais dējējvistu turēšanas veids.
 
Vai olas ir jāuzglabā ledusskapī?
 
Olas var uzglabāt vai nu ledusskapī, vai nu ārpus tā - istabas temperatūrā, taču uzglabāšanas temperatūrai jābūt nemainīgai, jo temperatūras svārstības varētu veicināt olu bojāšanos.
 
Ar ko krāsot olas?
 
Krāsojot olas, iesakām izmantot, vai nu jau ierastos augu valsts materiālus, piemēram, sīpolu mizas, vai arī veikalos nopērkamās, Lieldienu olu krāsošanai paredzētās, pārtikas krāsvielas. Krāsojot olas ar tām, jāievēro preces marķējumā norādītā krāsas lietošanas instrukcija.
 
  • Publicēts:
    09.04.2020