Stingrāka kārtība, ievedot ES pavairojamo materiālu, svaigus augļus un dārzeņus un ne-dzīvnieku izcelsmes pārtiku un barību no trešajām valstīm

Turpmāk visām augu sēklām, kas paredzētas sējai, kā arī svaigiem augļiem un dārzeņiem, izņemot banānus, kokosriekstus, dateles, ananasus un duriānus,  ievedot tos Eiropas Savienībā, būs nepieciešams fitosanitārais sertifikāts. To paredz jaunā Komisijas īstenošanas regula (ES) 2019/2072, kas tiek piemērota no 2019. gada 14. decembra.
 
No 2019. gada 14. decembra tiek piemērota arī Oficiālo kontroļu regula, kas nosaka jaunas datorizētas oficiālo kontroļu pārvaldības sistēmas IMSOC darbību, kurā integrēta līdzšinējā, kravu pārvadātājiem zināmā datu apmaiņas sistēma TRACES.  Līdz ar to turpmāk kravām tiks izsniegti jauna parauga kontroles dokumenti – Vienotais sanitārais ievešanas dokuments (VSID), VSID-DZ – dzīvniekiem, VSID-P – dzīvnieku izcelsmes produktiem, VSID-D – dzīvnieku barībai un pārtikai, kas nav dzīvnieku izcelsmes un VSID-AP – augiem un augu produktiem.
 
2019. gada 14. decembrī stāsies spēkā arī izmaiņas regulējumā par ne-dzīvnieku izcelsmes pārtikas un barības pastiprināto kontroli, kas paredz, ka turpmāk kontrolei nebūs jāuzrāda pārtika un barība, kas iekļauta regulas I un II pielikumā, ja to svars nepārsniegs 30kg, to nav paredzēts laist tirgū un:
 
 • tā ir fizisko personu pasta sūtījumos vai personīgajā bagāžā; 
 • tie ir tirdzniecības vai laboratorijas paraugi, izstāžu eksponāti, zinātniskiem mērķiem paredzētie sūtījumi.
 
Tāpat kontrolei nebūs jāuzrāda pārtika vai barība (neatkarīgi no svara), kas atrodas starptautiskā transportlīdzeklī, nav paredzēta izkraušanai un ir paredzēta apkalpes un pasažieru patēriņam.
 
Izmaiņas normatīvajos aktos attiecas arī uz privātpersonām, kuras no trešajām valstīm savā bagāžā vēlas ievest stādīšanai paredzētus augus un sēklas, jo šādu preču ievešanai ir nepieciešams fitosanitārais sertifikāts. Privātpersonai būs nepieciešams fitosanitārais sertifikāts arī augļiem un dārzeņiem, tostarp riekstiem čaumalās.
 
Bez fitosanitārā sertifikāta privātpersona drīkst ievest banānus, kokosriekstus, dateles, ananasus un duriānus.
 
Jāatgādina, ka privātpersonas joprojām nedrīkst ievest Eiropas Savienībā no trešajām valstīm:
 
 • augu aizsardzības līdzekļus, 
 • augsni, augsnes substrātus, izņemot tīru kūdru un kokosa šķiedru,
 • vīnkoku, citrusu, korinšu, krūmcidoniju, vilkābeļu, cidoniju, ābeļu, bumbieru,  eribotriju, mespilu, pirakantu, pīlādžu augus,
 • kartupeļus,
 • visu veidu pārtikas produktus, kuri satur vai sastāv no beteļauga lapām (Piper betle),  un kuru izcelsme ir Bangladešā vai kuri sūtīti no Bangladešas,
 • visas Nigērijas izcelsmes kaltētas pupiņas;
 • gaļu, gaļas produktus (svaiga gaļa, kūpinājumi, gaļas pusfabrikāti, gaļas produkti un izstrādājumi un citi),
 • pienu, piena produktus (svaigs piens, pasterizēts piens, iebiezināts piens, biezpiens, krējums, siers un citi).

 • Publicēts:
  27.11.2019