Suņu saslimšanai Norvēģijā joprojām nav atrasts cēlonis

Norvēģijas Pārtikas drošības iestāde turpina izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kas izraisījis suņu saslimšanu un vairākos gadījumos – nāvi Norvēģijā.  
 
Kopš trešdienas Norvēģijas Pārtikas nekaitīguma iestāde ir saņēmusi astoņus jaunus ziņojumus par atsevišķiem suņu saslimšanas gadījumiem ar līdzīgiem slimības simptomiem. Viens no suņiem ir miris.
 
Līdzšinējā izmeklēšanā iegūtie dati liecina, ka nav pazīmes par suņu saindēšanos, tajā skaitā saindēšanos ar žurku indi un aļģēm, izslēgtas ērču pārnēsātās slimības, saslimšana ar Sibīrijas mēri un tularēmiju, kā arī tiek izslēgta Salmonella spp. un Campylobacter spp. klātbūtne.
 
Mirušu suņu paraugos ir konstatētas divu sugu baktērijas - Providencia alcalifaciens un Clostridium perfringens, kas izplatītas apkārtējā vidē, un mazos daudzumos ir arī normāls dzīvnieku/ cilvēku zarnu trakta mikroorganisms. 
 
Baktērija Providencia alcalifaciens konstatēta kopumā deviņiem suņiem, arī baktērija Clostridium perfringen ir atklāta vairākiem suņiem. Tiek minēts, ka šīs baktērijas, visdrīzāk ir simptomu cēlonis, taču slimības cēloņa noskaidrošana turpinās.
 
Tiek ziņots, ka vairumā saslimšanas gadījumu, kad kopā dzīvo vairāki suņi, saslimis ir tikai viens suns, līdz ar to ir pamats uzskatīt, ka slimība nav īpaši kontagioza (lipīga).
 
Jāatzīmē, ka neviena cita valsts šobrīd nav ziņojusi par līdzīgiem, nenoskaidrotiem suņu saslimšanas gadījumiem.. 
 
Pārtikas un veterinārais dienests atgādina, kamēr Norvēğijas eksperti un atbildīgie dienesti joprojām meklē suņu saslimšanas cēloņus, ir jāievēro drošības pasākumi:
 
  1. Suņu izstāžu un konkursu rīkotājiem iesakām izvērtēt, vai pasākumos ļaut piedalīties suņiem no Norvēģijas. Ja suns ir piedalījies izstādē, pēc kuras tam ir pasliktinājies veselības stāvoklis – sākusies vemšana vai caureja, nevajadzētu pašiem noteikt diagnozi un nodarboties ar ārstēšanu mājas apstākļos, bet nekavējoties vērsties pie veterinārārsta, kurš noteiks saslimšanas cēloni un uzsāks atbilstošu ārstēšanu. Jāpiebilst, ka vemšanai un caurejai var būt dažādi iemesli.
  2.  Pagaidām veterinārārsti nav PVD ziņojuši par aizdomīgiem suņu saslimšanas gadījumiem ar asiņainu caureju un vemšanu Latvijā. Ja tādi ir, tad dienests aicina veterinārārstus par to informēt PVD.
  3. Suņu īpašniekiem, ceļojot uz Norvēğiju, nevajadzētu ņemt līdzi suni. Ja tomēr suns ir paņemts līdzi, atgriežoties atpakaļ Latvijā, nevajadzētu ļaut tam kontaktēties ar citiem suņiem. Ja pēc ceļojuma suns jūtas slikti - vemj, tam ir asiņaina caureja, nekavējoties jāsazinās ar veterinārārstu. 
 
  • Publicēts:
    12.09.2019