Suņu, kaķu un sesku nekomerciāla pārvietošana no trešajām valstīm uz Eiropas Savienību

Eiropas Savienībā lolojumdzīvnieku - suņu, kaķu, sesku un citu Regulas I Pielikumā uzskaitīto sugu dzīvnieku pārvietošanas (ceļošanas) kārtību nosaka Regula (ES) Nr. 576/2013, (turpmāk Regula) par lolojumdzīvnieku nekomerciālu pārvietošanu un par Regulas (EK) N. 998/2003 atcelšanu. Regula stājas spēkā ar 2014. gada 29.decembri.

 

Regulas izpratnē „dzīvnieks” ir suns, kaķis vai sesks, kuri ir kopā ar saviem īpašniekiem vai ar privātpersonu, kas īpašnieka vārdā ir atbildīga par šādiem dzīvniekiem to pārvietošanas laikā, un kurus nav paredzēts pārdot vai nodot īpašumtiesības uz lolojumdzīvnieku citam īpašniekam. „Pārvietošana” šīs regulas izpratnē nozīmē - pārvietošanu starp dalībvalstīm vai tā ievešanu, vai atkārtotu ievešanu Kopienas teritorijā no trešās valsts.

 

Īpašnieks vai pilnvarota persona vienas nekomerciālas pārvietošanas laikā nedrīkst pārvadāt vairāk kā piecus dzīvniekus, izņemot gadījumus, kad pārvietošanas mērķis ir piedalīties sacensībās, izstādēs, sporta pasākumos vai pasākumos, kuros gatavojas minētajiem pasākumiem, pie nosacījuma, ka:

 

  • īpašnieks vai pilnvarotā persona var uzrādīt rakstisku pierādījumu tam, ka lolojumdzīvnieki ir reģistrēti, lai apmeklētu iepriekšminētos pasākumus vai biedrībā, kura organizē šādus pasākumus;
  • lolojumdzīvnieki ir vecāki par sešiem mēnešiem.

 

Ja dzīvnieku skaits pārsniedz piecus un nav izpildīti iepriekšminētie nosacījumi, tad piemērojama veterinārās robežkontroles procedūra atbilstoši atzītā kontroles punktā, kuru veic veterinārārsts. Latvijā to var veikt tikai divos kontroles punktos: Terehovas un Pāternieku.

 
Suņi, kaķi un baltie seski tiek pakļauti dokumentu un identitātes kontrolei mājas (istabas) dzīvnieku ievešanas punktos.  
 
Kontroli veic muita.
 
Dzīvnieku drīkst pārvietot no trešajām valstīm tikai tad, ja tas ir atbilstoši sagatavots - identificēts, vakcinēts pret trakumsērgu, ar dokumentiem: dzīvnieku veselības sertifikātu, kam pievienota īpašnieka deklarācija, ka dzīvnieka pārvietošana nav ar komerciālu mēŗķi, pasi, īpašnieka deklarāciju tranzīta gadījumā (2),  un  antivielu testu (tikai no riska valstīm) (2).
 
1. Dzīvnieks ir identificēts - Mikroshēma
 
Ja mikroshēma neatbilst ISO Standartam 11784 vai 11785, īpašniekam vai dzīvnieku pavadošajai personai jānodrošina ar līdzekli mikroshēmas uztveršanai. Dzīvnieks ir jāidentificē pirms tiek vakcinēts pret trakumsērgu. Ja dzīvnieks pret trakumsērgu ir vakcinēts pirms identifikācijas, tad vakcināciju pret trakumsērgu veic atkārtoti pēc identifikācijas! Tetovējums akceptējams, ja veikts pirms 2011. gada 3. jūlija un par to ir apliecinājums veterinārajā sertifikāta/pasē.
 
2. Dzīvniekam līdzi pienācīgi aizpildīta un izdota sagatavota Pase (1).
 
Ja dodaties uz trešo valsti ar dzīvnieku, paredzot, ka ar šo pašu dzīvnieku atgriezīsieties atpakaļ, tad, atgriežoties no trešās valsts atpakaļ Eiropas Savienības teritorijā, nepieciešams uzrādīt tikai pasi. Pases paraugs un papildprasības dzīvniekiem no valstīm (1) noteiktas Regulas (ES) Nr. 577/2013 III. pielikuma 3. un 4. daļā.
 
3. Vakcinācija pret trakumsērgu
 
Kad jāveic vakcinācija pret trakumsērgu? Vakcinācijas dienā dzīvniekam jābūt vismaz 12 nedēļu vecam, vakcinētam vismaz 21 dienu iepriekš pirms ieceļošanas gadījumā, ja vakcinācija dzīvniekam veikta pirmo reizi mūžā un arī tad, ja nav ievērots revakcinācijas režīms atbilstoši vakcīnas ražotāja norādījumiem.
 
4. Trakumsērgas antivielu līmeņa noteikšanas tests.
 
Tas veicams tikai tad, ja ceļojat no valstīm, kuras nav uzskaitītas sarakstos ( 1 un 2).

Pilnvarots veterinārārsts asins paraugu noņem vismaz 30 dienas pēc vakcinācijas un trīs mēnešus pirms pārvietošanas. Antivielu titrs, kas vienāds vismaz ar 0.5 vai > 0.5 SV/ml, ir apmierinošs, lai dzīvniekam izsniegtu eksporta sertifikātu uz Eiropas Savienību. Ja antivielu titrs < 0.5, tas liecina, ka nav pietiekošs antivielu līmenis, kāds nepieciešams eksportam.

 

Analīzei jābūt veiktai Eiropas Savienības atzītā laboratorijā.

 

Ja dodaties no Latvijas uz kādu no valstīm, kas nav minētas (2) vai arī pēc tranzīta caur šīm valstīm un vēlaties atgriezties atpakaļ Eiropas Savienībā, tests jāveic pirms izbraukšanas uz trešo valsti. Nav vajadzīgs 3 mēnešu nogaidīšanas periods pēc analīzes veikšanas.

 

Atkāpe no prasības par antivielu testu attiecībā par tranzītu - tests nav vajadzīgs, ja īpašnieks vai pilnvarotā  persona sniedz deklarāciju, ka šāda tranzīta laikā dzīvnieki nav bijuši saskarē ar trakumsērgas uzņēmīgo sugu dzīvniekiem, un ka tie  ir palikuši neapdraudēti transportlīdzeklī vai starptautiskas lidostas teritorijā. Deklarācijas paraugs noteikts Regulas (ES) Nr.577/2013 I pielikuma 2. Daļā (tranzīta deklarācija).

 

5. Veterinārais sertifikāts

 
Sākot ar 01.11.2019. derīgs sertifikāts, kura paraugs noteikts ar 2019.gada 29.jūlija Komisijas Īstenošanas Regulu (ES) 2019/1293 ar ko attiecībā uz teritoriju un trešo valstu sarakstu II pielikumā un veterinārā sertifikāta paraugu suņiem, kaķiem un mājas seskiem IV pielikumā groza Īstenošanas regulu (ES) Nr.577/2013.
 
Pārejas periodā līdz 2020.gada 28.februārim dalībvalsts atļauj dalībvalstī ievest no teritorijas vai trešās valsts nekomerciālos nolūkos pārvietotus suņus, kaķus un mājas seskus , kam līdzi ir veterinārais sertifikāts, kurš izdots ne vēlāk kā 2019.gada 31.oktobrī saskaņā ar paraugu, kas noteikts ar īstenošanas regulu (ES) 2016/561 grozītās Īstenošanas  regulas (ES)Nr. 577/2013 IV pielikuma 1.daļā. “

 

Sertifikātam pievieno Regulas (ES) Nr. 576/2013 25. panta 3. punktā minēto rakstisko deklarāciju, kuru parakstījis īpašnieks vai pilnvarotā persona, un kurā apliecināts, ka dzīvnieka pārvietošana uz ES ir nekomerciāla rakstura. Tās paraugs noteikts Regulas (ES) Nr. 576/2013 IV. pielikuma 3. daļā.

 

(1) attiecas uz šādām valstīm:
 
Andora, Šveice, Fēru salas, Gibraltārs, Grenlande, Islande, Lihtenšteina, Monako, San Marino, Vatikāna Pilsētvalsts
 
(2) tests antivielu līmeņa noteikšanai neattiecas uz šādām valstīm: 
 
Debesbraukšanas sala, Apvienotie Arābu Emirāti, Antigva un Barbuda, Argentīna, Austrālija, Aruba, Bosnija un Hercegovina, Barbadosa, Bahreina, Bermudu salas, Bonaire, Sintestatiusa un Saba (BES salas), Baltkrievija, Kanāda, Čīle, Kirasao, Fidži, Folklenda  Salas, Honkonga, Jamaika, Japāna, Sentkitsa un Nevisa, Kaimanu salas, Sentlūsija, Montserrata, Ziemeļmaķedonija, Maurīcija, Meksika, Malaizija, Jaunkaledonija, Jaunzēlande, Francijas  Polinēzija, Senpjēra un Mikelona, Krievija, Singapūra, Svētās Helēnas Sala, Sentmartēna, Trinidāda un Tobāgo, Taivāna, Amerikas Savienotās Valstis (tostarp AS –ASV Samoa, GU-Guama, MP-Ziemeļu Marianas Salas, PR-Puertoriko un VI- ASV Virdžīnu Salas), Sentvinsenta un Grenadīnas, Britu Virdžīnu Salas, Vanuatu, Volisa un Futunas salas.
 
Iebraukšana Somijā, Apvienotajā Karalistē, Īrijā un Maltā
 
Pirms suņu iebraukšanas minēto valstu teritorijā, tiem jābūt attārpotiem pret Echinococcus multilocularis saskaņā ar komisijas Deleģētās Regulas (ES) 2018/772 prasībām.

 

1. Veterinārāsts veic suņu attārpošanu pret Echinococcus multilocularis ne mazāk kā 1 dienu pirms un ne vairāk kā 5 dienas pirms plānotās ieceļošanas;

2. Par apstrādi ir atbilstošs ieraksts atbilstošajā sertifikāta daļā. Apstrādi veic ar prazikvantelu.

 

Vairāk informācijas:

 

 

Ja no trešās valsts ievestais dzīvnieks neatbilst iepriekš minētajām prasībām, tad kontrolējošā iestāde tiesīga:

 

  • dzīvnieku nosūtīt atpakaļ uz izcelsmes valsti;
  • dzīvnieku izolēt noteiktos apstākļos, kamēr tiek pieņemts lēmums (izdevumus sedz dzīvnieka īpašnieks vai atbildīgā persona);
  • dzīvnieku eitanizēt, gadījumā, ja tas rada draudus sabiebrībai un dzīvnieku nav iespējams izolēt vai atgriezt atpakaļ uz izcelsmes valsti.

 

Daži piesardzības pasākumi

 

Kaķus no Austrālijas (Komisijas Lēmums 2006/146/EK) aizliegts ievest Latvijā, ja tos nepavada Austrālijas kompetentās iestādes izsniegts veterinārais sertifikāts ar apliecinājumu, ka:

 

  • dzīvnieki nav uzturējušies saimniecībās, kurās pēdējo 60 dienu laikā ir apstiprināti Hendra slimības gadījumi, un 
  • dzīvniekiem veikts ELISA tests apstiprinātā laboratorijā , lai atklātu antivielas pret Hendra vīrusu, izmantojot asins paraugus, kas ņemti ne vēlāk kā 10 dienas pirms eksporta, un ir iegūts negatīvs rezultāts.

 

Kaķus un suņus no Malaizijas (pussalas) aizliegts ievest Latvijā, ja tos nepavada Malaizijas kompetentās iestādes izsniegts veterinārais sertifikāts ar apliecinājumu, ka:

 

  • dzīvniekiem nav bijis kontakta ar cūkām pēdējo 60 dienu laikā pirms eksporta, un
  • dzīvnieki nav uzturējušies saimniecībās, kurās pēdējo 60 dienu laikā ir apstiprināti Nipah slimības gadījumi, un
  • dzīvniekiem veikts ELISA tests apstiprinātā laboratorijā, lai atklātu antivielas pret Nipah vīrusu, izmantojot asins paraugus, kas ņemti ne vēlāk kā 10 dienas pirms eksporta, un iegūts negatīvs rezultāts.