Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs: lielāko draudu Āfrikas cūku mēra izplatībā var radīt saimniecībās nereģistrētās cūkas

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs: lielāko draudu Āfrikas cūku mēra izplatībā var radīt saimniecībās nereģistrētās cūkas

Pirmdien, 30. jūnijā, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs tikās ar Latvijas cūku audzētāju asociācijas vadību un informēja par jaunāko situāciju, kāda izveidojusies Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skartajā teritorijā.

 

„Sestdien, apmeklējot Krāslavas novadu, Āfrikas cūku mēra skarto teritoriju, secinājām, ka šīs bīstamās slimības izplatību ievērojami apdraud tieši Lauksaimniecības datu centrā nereģistrētās cūkas, turklāt piemājas saimniecībās tādu ir daudz. Lai maksimāli ierobežotu šīs bīstamās slimības izplatību visā Latvijas teritorijā, aicinu visus zemniekus, kaut vienas vai divu cūku turētājus, jau tuvākajā laikā reģistrēt mājdzīvniekus, jo tas ievērojami atvieglos Pārtikas un veterinārā dienesta darbību, veicot maksimāli efektīvi ārkārtas pasākumus šajā teritorijā. Arī Lauksaimniecības datu centra darbinieki būs pretimnākoši lauksaimniekiem, veicot šo procedūru, šis pasākums ir bezmaksas”, teica zemkopības ministrs.

 

J.Dūklavs uzsvēra, ka ĀCM skartajā teritorijā cūku turētājiem nebūt netiks konfiscēti un sadedzināti visi šie mājdzīvnieki, tas tiks darīts tikai tieši ĀCM skartajās novietnēs.

 

Sarunas laikā zemkopības ministrs uzsvēra, kādi pasākumi obligāti jāievēro gan lielo cūku fermu īpašniekiem, gan arī piemāju saimniekiem, kuri nodarbojas ar cūku audzēšanu un to realizāciju. Cūkas nedrīkst pārvietot no saimniecības uz saimniecību, tāpat cūkas un cūkgaļu nedrīkst izvest ārpus aizsardzības zonas, cūkas jātur iekštelpās, lai nepieļautu to kontaktu ar mežacūkām. Un galvenais nosacījums – stingri jāievēro biodrošības pasākumi.

 

Ministrs uzsvēra, ka visiem atbildīgajiem dienestiem jārīkojas operatīvi, efektīvi un cieši sadarbojoties. Ne mazāk svarīga ir operatīva aktuālās informācijas apmaiņa atbildīgo dienestu starpā, kā arī savlaicīga sabiedrības informēšana par notiekošo, lai iedzīvotājiem nerastos lieki uztraukumi un nevajadzīga panika.

________________________

Informāciju sagatavoja:

Dagnija Muceniece, Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

tālrunis: 67027070, mob.: 26534104, e-pasts: Dagnija.Muceniece@zm.gov.lv

  • Publicēts:
    30.06.2014