Aktuālā informācija par ozolu kalšanu

Jau no 2017. gada Valsts meža dienests veic ozolu mežaudžu apsekošanu, lai identificētu akūto ozolu kalšanu. Šogad Valsts meža dienests jau ir noņēmis četrus paraugus – divus Cēsu apkārtnē, vienu Dundagas apkārtnē un vienu Rudbāržu apkārtnē, no kuriem slimība konstatēta Dundagas apkārtnē ņemtajam paraugam.

 

Mērķis ir veikt ozolu audžu apsekošanu, lai konstatētu ozolu ar akūto ozolu kalšanas pazīmju izplatību, kā arī veiktu inficēto ozolu laboratorisku pārbaudi uz baktēriju sugu – Gibbsiella quercinecans un Brenneria goodwinii esamību. Apsekošanas rezultāti tiks izmantoti zinātniskā pētījuma projekta “Risinājumu izstrāde ozolu akūtās kalšanas ierobežošanai Talsu paugurainē Meža pētīšanas stacijas teritorijā, kuri pēc nepieciešamības piemērojami arī pārējā Latvijas teritorijā” īstenošanā.

 

Kā galvenās ozolu akūtās kalšanas slimības pazīmes tiek uzskatītas stumbra sulošana - tumšu laukumu veidā uz stumbra un ozolu kalšana, kura sākās no galotnes, kā rezultātā koks nokalst 3-5 gadu laikā.  Sīkāks slimības simptomu izklāsts pieejams šeit .

 

1.attēls. Akūtās ozolu kalšanas skartie koki Dabas parkā „Talsu pauguraine”.

Valsts meža dienesta darbinieki 2019. gadā plāno apsekot ozolu audzes Vidzemes, Latgales un Zemgales reģionos līdz šī gada rudenim, kopējā apsekojamā teritorija ir vismaz 1000 hektāri. Kopumā no 2017. gada akūtā ozolu kalšana ir apstiprināta 24 gadījumos.

 

Apsekojamās ozolu mežaudzes atlasa no meža valsts reģistra pēc sekojošiem kritērijiem - mežaudzes vecums – 50 gadi un vairāk, mežaudzes formula – 6, 7,8,9, 10 ozoli, nogabala platība – 1 hektārs un lielāka.

 

2. attēls. 2019. gadā apsekot plānotās teritorijas.

 

Valsts meža dienests aicina apsekot Jūsu īpašumā augošos ozolus. Ja pamanāt kādas no akūto ozolu kalšanas slimības pazīmēm - lūgums aizpildīt anketu, kura atrodama šeit  un nodot tuvākajā Valsts meža dienesta virsmežniecībā.

 

Lūgums informēt Valsts meža dienesta inženierus meža aizsardzības jautājumos:

 

Oskars Zaļkalns –

tālrunis: 26188968; epasts:oskars.zalkalns@dienvidkurzeme.vmd.gov.lv

 

Vasilijs Kolačs –

tālrunis: 29441040; e-pasts: vasilijs.kolacs@ziemelvidzeme.vmd.gov.lv

 

Selva Šulce, tālr. 67210366, Valsts meža dienesta  Preses sekretāre

Informāciju sagatavoja - Andra Grava, tālr. 29369989, VMD operatīvā dežurante

Sīkāka informācija: Andis Purs, VMD Meža un vides aizsardzības daļas vadītājs

 

Sākotnēji publicēts 12.06.2019.

 • Publicēts:
  12.06.2019

Darba plāns

 • VMD ĢIS
 • Uzticības tālrunis
 • Covid19
 • Administratīvo sodu pārbaude un nomaksa
 • KNAB
 • PVD mežacūkas
 • ZM klientu apkalpošanas centrs
 • valsts ir internetā