Baltijas meža aizsardzības speciālistu seminārs 2019

Baltijas meža aizsardzības speciālistu seminārs 2019

Aprīļa nogalē, 25. un 26.aprīlī, pēc vairāku gadu pārtraukuma atkal norisinājās Baltijas meža aizsardzības speciālistu seminārs par meža veselības problēmām Baltijas valstīs, īpaši izceļot ozolu akūto kalšanu. Seminārs notika Meža pētīšanas stacijas zinātniskajā mācību centrā, tajā piedalījās gan Latvijas speciālisti, gan arī speciālisti no Lietuvas, Igaunijas un arī viesi no Polijas. Šo tikšanos  organizēja  Latvijas valsts mežzinātnes institūts “Silava”, Valsts meža dienests, Meža pētīšanas stacija, Valsts augu un aizsardzības dienests un AS “Latvijas valsts meži”.

 

Seminārs galvenokārt tika veltīts akūtās ozolu kalšanas slimības problemātikai Latvijā. Vietējie speciālisti iepazīstināja ārzemju kolēģus ar šīs slimības vēsturi, atpazīšanas pazīmēm un pētījumiem Latvijā. Semināra dalībnieki  devās  arī izbraukumā uz ozolu audzēs ierīkotajiem monitoringa  parauglaukumiem, lai lauka apstākļos redzētu, kā izskatās akūtā ozolu kalšana un iepazītos ar šīs slimības raksturīgajiem simptomiem. Semināra gaitā LVMI “Silava” informēja klātesošos par aktivitātēm, kas tiek veiktas ozolu audzēs ierīkotajos parauglaukumos, kā arī par molekulārajām analīzēm, kuras veic laboratorijā. Valsts meža dienests pastāstīja par veiktajiem ozolu audžu apsekojumiem un pirmajiem šajos apsekojumos iegūtajiem rezultātiem par slimības izplatību Latvijā. Savukārt Valsts augu aizsardzības dienests informēja par slimību izraisošo baktēriju laboratoriskās testēšanas metodēm.

 

Semināra laikā bija diskusijas par meža veselības stāvokli visās trijās Baltijas valstīs un Polijā.  Igaunijas kolēģis izklāstīja faktus par aktuālām meža slimībām Igaunijā, Lietuvas kolēģi informēja par šī brīža situāciju ar meža kaitēkļiem Lietuvā, savukārt Polijas speciālisti iepazīstināja ar pie viņiem nozīmīgāko meža kaitēkļu izplatību. Vietējie Latvijas  speciālisti pastāstīja par meža kaitēkļu un slimību monitoringa rezultātiem 2018. gadā, kā arī par eksperimentālu pētījumu saistībā ar ozolu mūķeni.

 

Ārzemju un vietējiem speciālistiem bija iespēja apmeklēt Stiklu purva (Ventspils novads, Puzes pagasts) aizsargājamo teritoriju, kur pērn bija viens no lielākajiem meža ugunsgrēkiem Latvijā. Šajā vietā, redzot situāciju dabā, notika dalībnieku savstarpēja diskusija un viedokļu apmaiņa par problēmām, kas ir radušās saistībā ar uguns skarto  teritoriju – par interešu konfliktiem, kas risinās starp dabas aizstāvjiem, meža apsaimniekotājiem un zinātniekiem.

 

                                                      Foto: A..Šmits

 

Selva Šulce, tālr. 67210366, Valsts meža dienesta  Preses sekretāre

Sīkāka informācija: Maija Štokmane, tālr.  67220065 , VMD Meža un vides aizsardzības daļas vecākā referente

 

Sākotnēji publicēts 02.05.2019.

 • Publicēts:
  02.05.2019

Darba plāns

 • VMD ĢIS
 • Uzticības tālrunis
 • Covid19
 • KNAB
 • Mizgrauzis
 • PVD mežacūkas
 • ZM klientu apkalpošanas centrs
 • valsts ir internetā