Jauna meža ugunsdzēsības automašīna Ziemeļvidzemē.

Pagājušās nedēļas nogalē Ziemeļvidzemes virsmežniecība savā rīcībā saņēma jaunu meža ugunsdzēsības automašīnu Mercedes Benz Unimog U4023, kas ir pirmā no vienpadsmit meža ugunsdzēsības autocisternām, kuras šī gada nogalē saņems Valsts meža dienests.

 

Salīdzinot ar patlaban Valsts meža dienesta rīcībā esošajām GAZ 66 automašīnām, jaunās ugunsdzēsības automašīnas noteikti uzlabos meža ugunsdzēsēju darbu. Jaunās automašīnas ir būvētas un aprīkotas tieši meža ugunsgrēku dzēšanas vajadzībām.

 

Automašīnā ir viss nepieciešamais meža ugunsgrēka dzēšanas darbiem. Viena no galvenajām atšķirībām, salīdzinājumā ar  Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta automašīnām, ir auto svars, šīs meža ugunsgrēku dzēšanai paredzētās automašīnas ir apmēram par trešdaļu vieglākas.  Automašīnas svars ir arī viens no būtiskākajiem tās raksturlielumiem, jo, lai pārvietotos pa bezceļa apstākļiem mežā, tehnikai jābūt pēc iespējas vieglākai.

 

Pēdējo gadu vienreizējās investīcijas ir ļāvušas Valsts meža dienestam novērst sarežģīto situāciju ar meža ugunsgrēku dzēšanas tehniku. Pamatā smagā meža ugunsdzēsības autotehnika tika iegādāta laika periodā no 1970. līdz 2000. gadam. Pašreiz Valsts meža dienesta īpašumā ir 69 autocisternas, no kurām vairāk nekā puse ir ražotas pirms 1990. gada bijušajā Padomju Savienībā (galvenokārt GAZ 66 (27 gab.) un ZIL 130 (6 gab.) un 2 traktortehnikas vienības.

 

Novecojošās tehnikas meža ugunsgrēku dzēšanai nomaiņa pakāpeniski tiek veikta jau no 2011. gada, kad Valsts meža dienests iegādājās pirmās desmit īpaši meža ugunsgrēku dzēšanai pielāgotās Mercedes Benz Unimog U4000 autocisternas. Pavisam šajā laikā ir iegādātas septiņpadsmit autocisternas, bet līdz 2018. gada beigām Valsts meža dienests saņems vēl vienpadsmit jaunas Mercedes Benz Unimog U4023 meža ugunsdzēsības autocisternas. Ir paredzēts, ka katra virsmežniecība saņems vienu šādu automašīnu, bet  Dienvidkurzemes virsmežniecībai būs divas jaunās autocisternas.

 

Viena specializētā automašīna izmaksā vairāk nekā 230 tūkstošus eiro. Automašīnas pamatbāze tiek ražota Vācijā, bet aprīkota Latvijā, uzņēmumā SIA Unimotors Latvija. Ideja par šāda specializēta autotransporta būvi un iegādi, lai pakāpeniski atjaunotu novecojušo Valsts meža dienesta autoparku ar meža ugunsgrēku dzēšanai piemērotu tehniku, radās jau gandrīz pirms desmit gadiem. Un tagad šī ideja, kura tolaik šķita gandrīz nereāla, ir praktiski īstenojusies un Valsts meža dienestam kopumā būs 28 jaunas specializētas meža ugunsdzēsības autocisternas.

 

“Šī mašīna atvieglos darbu, un cilvēkiem būs pilnīgi cita lieta strādāt šajā vai vecajā GAZ 66, arī visas remontizmaksas būs mazākas,” norādīja Ziemeļvidzemes virsmežniecības virsmežzine Astra Boķe.

 

Pašlaik meža ugunsdzēsības sezonas darbi noslēgušies, un jaunais Ziemeļvidzemes virsmežniecības ugunsdzēsības auto dislocēsies Meža ugunsdzēsības stacijā Valkā, jo Strenču un Valkas puses esošajos priežu mežos kopumā ir augsta uguns bīstamība, protams, pēc vajadzības auto tiks izmantos visā Ziemeļvidzemes teritorijā.

 

Nākamgad pavasarī visiem jauno autocisternu vadītājiem tiks organizētas speciālas apmācības jaunās tehnikas lietošanai. Vienā maiņā ar šo autocisternu strādā šoferis un ugunsdzēsējs.


 
“Šāda tipa mašīnas ir būvētas ar uzdevumu sekot vācu “Leopard” tankam bezceļā. Šo te Mercedes Benz Unimog  modeli dažādās viņa paaudzēs ražo jau gandrīz 50 gadus. Teiksim, Vācija, Francija, Spānija, Šveice, visās šajās valstīs lielākā daļa meža ugunsdzēsības darbu tiek veikti tieši ar Unimog automašīnām,” norādīja SIA Unimotors Latvia pārstāvis Gatis Smiltiņš.

 

Nākamā jaunā meža ugunsgrēku dzēšanai paredzētā autocisterna tiks nodota Ziemeļaustrumu virsmežniecībai. 

 

 

Sīkāka informācija – Zigmunds Jaunķiķis, tālr. 67221092, Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks

Informāciju sagatavoja – Selva Šulce, tālr. 67210366, VMD Preses sekretāre

 

 Sākotnēji publicēts 13.11.2018.

  • Publicēts:
    13.11.2018

Darba plāns

  • Uzticības tālrunis
  • KNAB
  • ZM klientu apkalpošanas centrs
  • valsts ir internetā