Meža īpašnieki aicināti apsekot savas egļu audzes

Mizgrauzis nekur nav pazudis! Lai varētu  īstenotu rīcības plānu egļu mežaudžu aizsardzībai pret egļu astoņzobu mizgrauzi un būtu iespējams apkarotu šo kaitēkli, nepieciešama  precīza informācija par kaitēkļa izplatību un iespējamo savairošanos.

Šis pavasaris mizgraužiem nepatīk, jo ir salīdzinoši auksts un lietains laiks, un patlaban vēl nekur nav aktīva šī kaitēkļa lidošana. Tomēr nedrīkst zaudēt uzmanību, jo vasara tikai sākas un nav iespējams prognozēt mizgrauža savairošanās intensitāti, kas ir tieši atkarīga no laika apstākļiem.

 

Mizgrauzis Latvijā ir un būs, bet, pie iespējamas kaitēkļa masveida savairošanās, īpaši svarīgi ir veikt savlaicīgus tā ierobežošanas pasākumus, tāpēc ir jāzina vietas, kur ir svaigi invadētas egļu audzes.

 

Ņemot vērā to, ka 2017. – 2019. gadā Latvijā vairākās vietās tika konstatēta mizgrauža pastiprināta savairošanās, un zinot, ka egļu astoņzobu mizgrauzis ir uzskatāms par vienu no visbīstamākajiem meža kaitēkļiem Latvijā, Valsts meža dienests aicina meža īpašniekus veikt savā īpašumā esošo egļu audžu apsekošanu. Ir jāapseko 50 gadu vecas un vecākas egļu audzes un jānovēro vai neparādās mizgrauža bojājumi. Par mizgraužu uzbrukumu kokam liecina samērā reti, ap 1mm lieli caurumi stumbrā – ieskrejas, un, ja pie koka sakņu kakla ir sakrājušās svaigas nobiras (jeb brūni mizas milti). Tādā gadījumā meža īpašniekam par šiem novērojumiem pēc iespējas ātrāk jāziņo Valsts meža dienestam, zvanot uz kādu no Valsts meža dienesta mežniecībām. 

Valsts meža dienesta mežniecību tālruņa numuri un adreses - šeit

 

INFORMĀCIJAI!

Egļu astoņzobu mizgrauzis (Ips typographustiek uzskatīts par agresīvāko un bīstamāko egļu audžu kaitēkli Latvijā, kurš var invadēt ne tikai novājinātas egles, bet arī pilnīgi veselus kokus, ja savairojas lielā skaitā. Visbiežāk tā skaits pastiprināti palielinās  pēc vējgāzēm, taču tas var kolonizēt arī citādā veidā novājinātas egļu audzes. Egļu astoņzobu mizgrauzis ir stumbru kaitēklis, kas sastopams visā koka garumā, lielāko blīvumu sasniedz apēnotās vietās. Vabole ir tumši brūnā līdz melnā krāsā, spīdīga. Gadā attīstās viena līdz divas tās paaudzes. Mizgrauzim piemērotāki ir resni koki, tādēļ par riska audzēm uzskatāmas apmēram 50 gadus vecas un vecākas egļu audzes. Šis kaitēklis ir sastopams arī egļu ciršanas atliekās, kas ir resnākas par 12 centimetriem, taču, lai sekmīgi vairotos, šim mizgrauzim tomēr ir nepieciešami egļu stumbri, kas resnāki  par 20 centimetriem.

 

Ja ir labvēlīgi laika apstākļi, pastāv drauds, ka egļu astoņzobu mizgrauzis varētu savairoties. Lai to nepieļautu,

 

Valsts meža dienests aicina MEŽA ĪPAŠNIEKUS APSEKOT savā īpašumā esošās par 50 gadiem vecākas EGĻU AUDZES un, konstatējot mizgrauža klātbūtni, par to ziņot Valsts meža dienestam.

 

Informāciju sagatavoja: Selva Šulce, tālr. 67210366, Valsts meža dienesta Preses sekretāre

Sīkāka informācija: Andis Purs, mb. 29170468, VMD Meža un vides aizsardzības daļas vadītājs

 

Sākotnēji publicēts 09.06.2021.

 • Publicēts:
  09.06.2021

Darba plāns

 • VMD ĢIS
 • Uzticības tālrunis
 • Covid19
 • Administratīvo sodu pārbaude un nomaksa
 • KNAB
 • PVD mežacūkas
 • ZM klientu apkalpošanas centrs
 • valsts ir internetā