Nedēļas nogalē meža ugunsgrēks Raiskumā

Nedēļas nogalē plašsaziņas līdzekļos  izskanēja informācija, ka Cēsīs izcēlies meža ugunsgrēks, bet faktiski tas neatbilda patiesībai, jo meža ugunsgrēks bija Pārgaujas novada Raiskuma pagastā, Kvēpenes meža masīvā. Ugunsgrēka norises vieta - valsts mežs "GNP Raiskums” un uguns skartā meža  platība 3,09 hektāri. Dzēšanas darbi tika sākti 9. septembrī, bet pabeigti 10. septembrī, dzēšanas darbu ilgums aptuveni viena diennakts.

 

Meža ugunsgrēki parasti izceļas pavasara un vasaras mēnešos, retāk rudenī. Ņemot vērā, ka šis rudens ir silts un ar nelielu nokrišņu daudzumu, līdz ar to meža zemsedzē mitrums ir ļoti zems un pietiek ar pavisam nelielu dzirksteli, lai sāktos degšanas process.

 

Kvēpenes meža ugunsgrēka dzēšanā iesaistījās Valsts meža dienesta, Dabas aizsardzības pārvaldes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieki, kopumā vairāk kā 50 cilvēki.

 

Situāciju sarežģīja tas, ka uguns jau bija izplatījusies lielā platībā un dzēsējus apdraudēja krītošie koki –  gan sausi, gan arī augoši – pārsvarā egles, jo to sakņu sistēma atrodas ļoti sekli un degšanas procesā saknes apdeg, līdz ar to koki zaudē savu noturību un krīt. Lai apdzēstu liesmas, dzēšanas darbi tika veikti arī naktī.

 

Organizējot dzēšanas darbus un rīkojot dzēsēju maiņas, radās jautājums, kur dabūt pārtiku, lai paēdinātu uguns dzēšanā nodarbinātos un vēl nakts laikā? Ņemot vērā, ka bija brīvdienas, vairāki sabiedriskās ēdināšanas mazumtirgotāji, atrunājoties ar vadības prombūtni, atteica palīdzību pārtikas sagādē. Atlika izskatīt citus risinājumus. Tika pieņemts lēmums apmeklēt tuvāko "Circle K" degvielas uzpildes staciju Cēsīs. Vadītāja Elīna Cera tajā brīdī darbā vietā nebija, telefona sarunā viņa tika informēta, ka tiek dzēsts meža ugunsgrēks un, ka ir nepieciešams paēdināt 37 ugunsdzēsējus naktī un no rīta, tātad kopā 74 porcijas.  Elīna Cera nekavējoties sazinājās ar "Circle K" vadību Rīgā, kura nevilcinoties saskaņoja nepieciešamo ēdiena sagādi. Pavisam negaidīti bija tas, ka "Circle K" vadība bija novērtējusi meža ugunsgrēka dzēsēju smago darbu un par ēdienu un kafiju samaksu neprasīja. Bija liela pateicības sajūta un gandarījums  par to, ka Latvijā tomēr ir uzņēmumi ar labo gribu, kas sarežģītā situācijā sniedz atbalstu. Paldies Cēsu "Circle K" vadītājai par sapratni  un ieguldīto darbu meža ugundzēsēju atbalstam!

 

 

Informāciju sagatavoja:

Ziemeļvidzemes virsmežniecības mežzinis Raimonds Mežaks, tālr. 29639946

  • Publicēts:
    11.09.2018

Darba plāns

  • Uzticības tālrunis
  • KNAB
  • ZM klientu apkalpošanas centrs
  • valsts ir internetā