Sākas vilku medību sezona

Ar 15. jūliju sākas vilku medību sezona, kā ir noteikts Medību noteikumos. Valsts meža dienests 2019./2020. gada medību sezonā noteicis pieļaujamo vilku nomedīšanas apjomu 280 dzīvnieku apmērā. Tāds pats nomedīšanas apjoms (280 vilku) bija arī iepriekšējā medību sezonā. Vilku medību sezona ilgst līdz noteiktā nomedīšanas apjoma izmantošanai, bet ne ilgāk kā līdz nākamā gada 31. martam.

 

Latvijā kopš 2004. gada ik gadu tiek noteikts pieļaujamais nomedījamo vilku skaits, pamatojoties uz vilku monitoringa* datiem un iepriekšējās medību sezonas medību rezultātiem. Lai apzinātu esošo situāciju par vilku klātbūtni un daudzumu medību platībās, savu vērtējumu sniedz Valsts meža dienesta mežziņi un medību tiesību lietotāji.

 

Valsts meža dienests aicina ziņot par vilku uzbrukumiem mājlopiem. Spriežot pēc pagājušajā sezonā nomedīto vilku apjoma, vilku populācijas stāvoklis joprojām vērtējams kā stabils ar tendenci uz pieaugumu.

 

Šajā gadā ir pieaudzis vilku uzbrukumu skaits mājlopiem un nodarīto postījumu apjoms. No 2019. gada sākuma Valsts meža dienests saņēmis 17 ziņojumus par vilku uzbrukumiem, kuros nogalinātas 98 aitas un savainotas 85 aitas. Tāpat šogad vilku uzbrukumos gājušas bojā divas kazas un suns. Līdz šim vairāk cietušas aitas Madonas novada Ošupes pagastā, kur vilki šogad nogalinājuši 42 aitas un savainojuši 37. Salīdzinājumam – no 2018. gada 1. janvāra līdz 15. jūlijam VMD tika reģistrēti 9 vilku uzbrukumi, kuros nogalinātas 44 aitas un savainotas 22 aitas.

 

Jāņem vērā, ka ne vienmēr par lielo plēsēju uzbrukumiem tiek ziņots Valsts meža dienestam, jo plēsēju radītie zaudējumi kompensēti netiek. Neraugoties uz to, Valsts meža dienests aicina iedzīvotājus ziņot par lielo plēsēju uzbrukumiem, jo uzbrukums, par kuru ticis ziņots, tiek oficiāli atzīts par notikušu un kalpo par pamatu lielo plēsēju nomedīšanas apjoma noteikšanai.

 

Valsts meža dienests lūdz ziņot par plēsēju uzbrukumiem pēc iespējas savlaicīgāk, lai speciālists varētu operatīvi ierasties notikuma vietā, izdarīt slēdzienu, sastādīt oficiālu aktu un paņemt plēsēja DNS paraugu tālākai analīzei.

 

Medniekiem šajā medību sezonā pēc vilku nomedīšanas būs jāsniedz dati, kas tiks izmantoti, lai novērtētu vilku medību slodzi. Šim mērķim vajadzēs aizpildīt īpašu veidlapu, norādot informāciju par novēroto un nomedīto vilku skaitu, vilku klātbūtnes pazīmēm, mednieku skaitu, medībās pavadīto laiku un vērtējumu par vilku klātbūtni medību iecirknī.

 

Valsts meža dienests pieņem arī vilku un lūšu novērojumus no automātiskajām meža fotokamerām ar pievienotu novērojuma laiku un GPS koordinātēm. Šī informācija netiks izmantota, lai noteiktu kameras atrašanās vietu, bet gan tikai lielo plēsēju populāciju stāvokļa novērtēšanai.

 

VMD pateicas par iepriekšējo sadarbību un cer uz atsaucību un ieinteresētību informācijas vākšanā!

*Vilku monitoringa mērķis ir sistemātiski iegūt datus par starptautiski  apdraudētu, bet lokāli plaši izplatītu sugu, šinī gadījumā vilku, populācijas stāvokli saistībā ar pieļaujamām izmantošanas normām un  paņēmieniem, proti, noteikt, vai populācijas sekmīgi atjaunojas pie dotās     medību slodzes.

 


Informāciju sagatavoja: Selva Šulce, tālr. 67210366, VMD Preses sekretāre

Sīkāka informācija: tālr. 67212776, Valsts meža dienesta Medību daļa

 

Sākotnēji publicēts 15.07.2019.

 • Publicēts:
  15.07.2019

Darba plāns

 • VMD ĢIS
 • Uzticības tālrunis
 • Covid19
 • Administratīvo sodu pārbaude un nomaksa
 • KNAB
 • PVD mežacūkas
 • ZM klientu apkalpošanas centrs
 • valsts ir internetā