Turpinās ozolu apsekojumi

Turpinās ozolu apsekojumi

Valsts meža dienests turpina veikt ozolu mežaudžu apsekojumus. Šī gada jūnijā un jūlijā Nacionālajā fitosanitārajā laboratorijā nogādāti 19 ozolu paraugi, no kuriem piecos gadījumos vismaz viena no slimību izraisošajām baktērijām apstiprināta.  Slimība apstiprinājusies Raņķu pagastā, Ungurmuižā, Murjāņos, Bebrenes pagastā un Vecsalienā augošajiem ozoliem.

 

Akūtā ozolu kalšana ir relatīvi nesen aprakstīta ozolu slimība, kuru ierosina zinātnei pilnīgi jaunas baktēriju sugas – Gibbsiella quercinecans un Brenneria goodwinii. Pastāv gan aizdomas, ka akūtā ozolu kalšana varētu būt kompleksa saslimšana, kas attīstās vairāku atšķirīgu faktoru (ne tikai baktēriju) ietekmē. Slimības galvenā pazīme ir tumšs, lipīgs šķidrums uz koka stumbra, kā arī ozola kalšana, kas var izraisīt koka bojāeju 3–5 gadu laikā.

 

Slimība galvenokārt skar nobriedušus ozolus, kas ir vairāk nekā 50 gadus veci un kuru diametrs ir vairāk nekā 30 centimetri. Apdraudēti ozoli ne tikai mežos, bet arī parkos, viensētās un apstādījumos. Slimība ir bīstama gan visbiežāk Latvijā izplatītajam parastajam ozolam (Quercus robur), gan arī citām ozolu sugām, kuras izplatītas apstādījumos.

 

Pirms diviem gadiem Latvijā tika atklāta jauna ozolu saslimšana – akūtā ozolu kalšana – un kopš tā laika Valsts meža dienests seko līdzi ozolu audzēm un mēģina apzināt šīs slimības izplatību Latvijā. Konkrēti šogad Dienesta darbinieki plāno apsekot ozolu mežaudzes 999 ha platībā, īpaši Vidzemes, Zemgales un Latgales reģionos. Apsekošanas rezultāti pēcāk tiks izmantoti zinātniskajā pētījuma projektā “Risinājumu izstrāde akūtās ozolu kalšanas ierobežošanai Talsu paugurainē Meža pētīšanas stacijas teritorijā, kuri pēc nepieciešamības piemērojami arī pārējā Latvijas teritorijā”.

 

Ja pamanāt kādas no akūto ozolu kalšanas slimības pazīmēm - lūgums aizpildīt anketu, kura atrodama šeit  un nodot tuvākajā Valsts meža dienesta virsmežniecībā.

 

Lūgums informēt Valsts meža dienesta inženierus meža aizsardzības jautājumos:

Oskars Zaļkalns – Tālr. 26188968; e-pasts: oskars.zalkalns@dienvidkurzeme.vmd.gov.lv

Vasilijs Kolačs – Tālr. 29441040; e-pasts: vasilijs.kolacs@ziemelvidzeme.vmd.gov.lv

 

Selva Šulce, tālr. 67210366, Valsts meža dienesta Preses sekretāre

Informāciju sagatavoja - Andra Grava, tālr. 29369989, VMD operatīvā dežurante

Sīkāka informācija: Maija Štokmane, tālr. 67220065, Meža un vides aizsardzības daļas vecākā referente

 

Sākotnēji publicēts 08.08.2019.

 • Publicēts:
  08.08.2019

Darba plāns

 • Uzticības tālrunis
 • Covid19
 • KNAB
 • Mizgrauzis
 • PVD mežacūkas
 • ZM klientu apkalpošanas centrs
 • valsts ir internetā
 • Lauksaimniecības skaitīšana 2020