Soli pa solim top jauna ekspozīcija

Soli pa solim top jauna ekspozīcija

Jau no marta dzīvojam tādā kā piesardzības aizsegā. Sākumā  pavisam aizslēdzot durvis, vasarā tās atverot, bet rudenī atkal kļūstot piesardzīgi. Tā īsi var raksturot Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeja ‘’Pikšas’’ darbību šajā gadā.

 

Neskatoties uz neierasto situāciju ne tikai muzejā, bet visā valstī,  statistika par šī gada muzeja apmeklētāju skaitu liecina, ka muzejs ir ieinteresējis nedaudz vairāk nekā trīs tūkstošus cilvēku. Tiesa, tas ir mazāk nekā citos gados, kad muzejā iegriezās vairāk nekā pieci tūkstoši apmeklētāju.

 

2019. gads muzeja vēsturē raksturīgs ar to, ka, piedaloties projektu konkursos un gūstot finansiālu atbalstu,  iesākām realizēt ideju par jaunas pastāvīgās ekspozīcijas par Kārli Ulmani izveidi. Savukārt šis gads sākās ar labām ziņām – guvām finansiālu atbalstu gan Zemgales Plānošanas reģiona (ZPR) Latvijas Valsts mežu un Valsts kultūrkapitāla fonda ‘’Zemgales Kultūras programmas 2020” atbalstīto projektu konkursā,  kā arī Latvijas Kultūrkapitāla fonda rīkotajā projektu konkursā, kur guvām atbalstu idejas pirmās kārtas realizācijai.  Abos projektu konkursos kopējais finansējums ir 14 tūkstoši eiro.

 

ZPR muzejs guva finansējumu ieceres par Kārļa Ulmaņa piemiņas muzeja ''Pikšas'' pastāvīgās ekspozīcijas 2. kārtas - Ekspozīcijas dizaina koncepcijas un tehniskā projekta izstrāde - 2. daļas īstenošanai (EUR 7000).

 

Kā uzzinājām, pavisam ZPR tika saņemti 92 pieteikumi ar kopējo finansējuma pieprasījumu 373667,69 eiro apmērā. Ekspertu komisija nolēma atbalstīt 59 projektus par šogad programmai piešķirto kopējo finansējumu - 114000 eiro apmērā, kas ievērojami pārsniedz iepriekšējā gada - 76000 eiro piešķīrumu, kas ļāva atbalstīt vien 45 projektus.

 

Nodomu realizējām sadarbībā ar dizaina biroju ''H2E''. Lai arī strādājam attālināti, pamazām  top arvien skaidrāka vīzija, kāda varētu būt jaunā ekspozīcija, ko gribam radīt mūsdienīgu -  visaptveroši stāstot par Kārli Ulmani un laiku, kad viņš veidojās par politiķi un bija viens no tiem, kas stāvēja pie Latvijas Valsts šūpuļa. Viņa politiskajā karjerā ir arī laiks, kas sabiedrībā vērtēts divējādi – apvērsums -  un laiks, kas Latvijas vēsturē ierakstīja okupāciju.

 

Par to vēlamies stāstīt jaunajā ekspozīcijā, pie kuras šajā gadā strādājam, apkopojot gan materiālus muzejā, gan meklējot fotogrāfijas un kino materiālus citviet.

 

Par līdz šim atbalstīto projektu finansējumu varēsim īstenot tikai daļu no savas ieceres. Jau ir tapušas ekspozīcijas dizaina skices. No vairāk nekā desmit dažādām idejām, esam vienojušies, ka viena no tām atbilst mūsu vēlmēm un iecerēm, ka tieši pie tās turpināsim kopīgi strādāt.

 

Šobrīd kopā ar dizaina biroju ‘’H2E’’ strādājam pie ekspozīcijas dizaina koncepcijas, tās tehniskā risinājuma un realizācijas. Ekspozīcijas pamatā ir pētījums par Kārļa Ulmaņa personību. To aizvadītajā gadā veica Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Dr. his. Kaspars Zellis.

 

Par  darbu pie pētījuma viņš  teic, ka  īpaši bija jādomā, kā tekstu savienot ar muzeoloģiskajiem materiāliem. To muzeja krājumā nav daudz, vien daži priekšmeti. Tāpēc tika meklēts, ko ieteikt, un domāt, kā to visu savienot ar tekstu. Ekspozīciju varētu veidot, izmantojot vēstures zinātnē jaunākās biogrāfisko pētījumu metodes, koncentrējoties uz konkrētu personību, parādot tās lomu procesos, kas ir notikuši Latvijā un Eiropā 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta pirmajā pusē.

 

Šajā gadā iegūto finansējumu no Latvijas Kultūrkapitāla fonda un ZPR patstāvīgās ekspozīcijas izveidei par Kārli Ulmani būsim apguvuši. Tomēr līdz mērķa sasniegšanai un brīdim, kad varēsim vērt durvis jaunajai patstāvīgajai ekspozīcijai, vēl  ceļš ejams. Turpināsim meklēt iespēju dalībai projektu konkursos tādējādi rodot finansējumu nodomu īstenošanai.

Baiba Pole, K.Ulmaņa piemiņas muzeja “Pikšas” speciāliste pētnieciskajā darbā. Autores foto.

  • Publicēts:
    25.11.2020

Darba plāns

  • Uzticības tālrunis
  • Ceļu satiksmes noteikumu tests
  • Traktortehnikas Izglītības iestādes paškontroles anketa
  • Traktortehnikas tehniskās apskates
  • Oficiālā elektroniskā adrese jeb e-adrese
  • ZM klientu apkalpošanas centrs
  • valsts ir internetā