Jānis Dūklavs: ES nākamajā plānošanas periodā jāpabeidz tiešo maksājumu izlīdzināšana lauksaimniekiem

Ceturtdien, 5. oktobrī, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs tiksies ar ES Lauksaimniecības un lauku attīstības komisāru Filu Hoganu, kurš šajā dienā apmeklēs Latviju darba vizītē. Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ar Filu Hoganu pārrunās Latvijas lauksaimniekiem gan šobrīd, gan nākotnē aktuālos jautājumus.

 

Latvijai ir svarīgi, lai arī pēc 2020. gada, neraugoties uz ES priekšā stāvošajiem izaicinājumiem, t.sk. ‘Brexit’, bēgļu migrācija, drošības politika u.c., saglabātos spēcīga ES Kopējā lauksaimniecības politika (KLP) ar atbilstošu finansējumu.

 

“Ar komisāru runāšu arī par tiešmaksājumu nākotni. Kopējais finansējums, ko Latvija saņem no KLP, joprojām ir viszemākais ES dalībvalstu starpā. Latvijas lauksaimnieki ar ļoti lielām cerībām skatās uz finansējuma izlīdzināšanu, lai būtu nodrošināti vienlīdzīgi konkurētspējas nosacījumi visu ES dalībvalstu zemniekiem. Tiešo maksājumu izlīdzināšana nodrošinās Latvijas lauksaimnieku konkurētspēju. Tiešo maksājumu izlīdzināšanas procesam, sasniedzot ES vidējo tieši maksājumu līmeni, ir jānoslēdzas pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā nākamajā ES daudzgadu budžeta 2021.-2027. gadam periodā,” uzsver zemkopības ministrs.

 

Tikšanās laikā zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ES komisāru informēs arī par kritisko situāciju, kurā nonākuši daudzi lauksaimnieki pēc augusta un septembra ilgstošajām lietavām Latgalē, Vidzemē un Sēlijā, kas izpostījušas ražu un nodarījušas zemniekiem lielus finansiālos zaudējumus. Lietavu nodarītie postījumi ir visaptveroši un ar tālejošām postošām sekām. Ir iznīcināta šī gada raža, un zemes turpmāka apstrādāšana ir apstājusies. Ārkārtējā situācijā nonākušie Latvijas lauksaimnieki cieš lielus zaudējumus un nebūs spējīgi izpildīt uzņemtās saistības.

 

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs: “Pēc kopējo zaudējumu aprēķināšanas mēs izvērtēsim iespēju izmantot ES Solidaritātes fonda paredzētos pasākumus, jo neizslēdzam iespēju, ka minimālais zaudējumu slieksnis šī fonda apgūšanā būs sasniegts. Tā kā ES Solidaritātes fonds neparedz atbalstu lauksaimniekiem, tādēļ šajā lauksaimniekiem ārkārtējā situācijā vērsīšos pie komisāra Fila Hogana, lai izmantotu paredzētās iespējas piemērot ES atbalsta pasākumus Latvijai ārkārtējā situācijā.”
______________________________

Informāciju sagatavoja: 
Dagnija Muceniece
Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
tālrunis: 67027070
mob.: 26534104
e-pasts: Dagnija.Muceniece@zm.gov.lv

 

 

 

 

  • Publicēts:
    03.10.2017