Precizēta blakusproduktu apritē iesaistīto personu reģistrēšanas kārtība

Otrdien, 12. septembrī, valdība atbalstīja Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotos grozījumus noteikumos, kas nosaka kārtību, kādā atzīst uzņēmumus un reģistrē personas, kas iesaistītas tādu dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu un atvasinātu produktu apritē, kas nav paredzēti cilvēku patēriņam.

 

Jau šobrīd kārtībā ir noteikti termiņi blakusproduktu apritē iesaistīto personu iesnieguma izskatīšanai (piecas darbdienas), uzņēmuma atzīšanas procesa uzsākšanai (20 dienas) un lēmuma pieņemšanai pēc uzņēmuma pārbaudes (piecas darbdienas). Izmaiņas paredz papildināt kārtību ar nosacījumu, ka pieņemto lēmumu par uzņēmuma atzīšanu un atzīšanas numura piešķiršanu Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) uzņēmumam paziņo vienas darbdienas laikā.

 

Ņemot vērā to, ka PVD blakusproduktu apritē iesaistītās personas reģistrē uzraudzības objektu reģistrā un izdara tajā izmaiņas, pamatojoties uz iesniegtajiem datiem, bez pārbaudes objektā, reģistrācijas process atbilst Brīvas pakalpojuma sniegšanas likumā noteiktajam. Esošā kārtība tiek papildināta ar jaunu nosacījumu par blakusproduktu apritē iesaistītās personas reģistrēšanu, piemērojot noklusējumu.

 

Tāpat izmaiņas noteikumos paredz, ka glicerīnu kā biodīzeļdegvielas ražošanas blakusproduktu var transformēt biogāzē un iegūtās fermentācijas atliekas var iestrādāt zemē Latvijas teritorijā, ja netiek radīts risks sabiedrības un dzīvnieku veselībai, ko apliecina PVD pieņemtais lēmums.

 

Izmaiņas nosacījumos arī paredz atkāpi attiecībā uz dzīvnieku izcelsmes blakusproduktiem, kuri nav paredzēti cilvēku patēriņam. Šobrīd ir noteikts, ka zirgu dzimtas dzīvnieki ir lauksaimniecības dzīvnieki. Tomēr, tā kā atsevišķiem zirgu dzimtas dzīvniekiem ir īpaši cieša saikne ar saviem saimniekiem, tad izmaiņas paredz iespēju kremēt mirušus zirgu dzimtas dzīvniekus (lolojumdzīvniekus) PVD atzītās mazjaudas sadedzināšanas iekārtās ar nosacījumu, ka zirgu dzimtas dzīvnieki ir individuāli identificēti un no novietnēm, kurām nav noteikti aizliegumi saistībā ar infekcijas slimībām.

 

Izmaiņas noteikumos stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālā izdevuma “Latvijas Vēstnesis” tīmekļvietnē. Plašāka informācija par grozījumiem Ministru kabineta (MK) 2012. gada 17. aprīļa noteikumos Nr. 274 “Kārtība, kādā atzīst uzņēmumus un iekārtas un reģistrē personas, kas iesaistītas tādu dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu un atvasinātu produktu apritē, kas nav paredzēti cilvēku patēriņam” pieejama MK tīmekļvietnē.


______________________________
Informāciju sagatavoja
Viktorija Straujupe
sabiedrisko attiecību speciāliste
tālrunis: 67027622
viktorija.straujupe@zm.gov.lv

  • Publicēts:
    12.09.2017