PVD informē par noteiktajiem drošības pasākumiem sakarā ar Āfrikas cūku mēra gadījumiem Lietuvā

Lai nepieļautu iespējamo Āfrikas cūku mēra (ĀCM) slimības ievazāšanu Latvijā, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir noteicis vairākus pagaidu aizliegumus.


No Lietuvas ĀCM inficētās teritorijas – Druskininku, Traķu, Alītas, Šalčininku, Lazdiju un Varēnas rajonu teritorijas – noteikts dzīvnieku barības ievešanas pagaidu aizliegums. No šīs teritorijas nedrīkst ievest tur ražoto, pārstrādāto vai pārpakoto dzīvnieku barību.


Noteikta pastiprināta cūku turēšanas kontrole. Pastiprinātas pārbaudes tiks veiktas cūku turēšanas un tirdzniecības vietās. Šajās pārbaudēs īpaša uzmanība tiks pievērsta turēto vai pārdošanai piedāvāto cūku izcelsmes noskaidrošanai un obligātajiem ziņojumiem Lauksaimniecības datu centram.


Transportam, kurš veic dzīvnieku pārvadājumus un iebrauc dzīvnieku novietnē, jāveic visas automašīnas dezinfekcija, cita veida transportam – ritošās daļas dezinfekcija. Lai nepieļautu iespējamo slimības izplatību, PVD aicina dzīvnieku turētājus cūku novietnēs aizliegt iebraukt nepiederošiem transporta līdzekļiem, kā arī neielaist nepiederošas personas.


PVD aicina medniekus visā Latvijas teritorijā būt īpaši vērīgiem un ziņot par kritušām vai aizdomīgām mežacūkām. Tāpat medniekus un medību kolektīvus aicinām neatstāt mežā medījumu blakusproduktus, tie ir jāsavāc un jāiznīcina!


PVD aicina medniekus nedoties uz medībām Lietuvā! Gadījumā, ja esat medījuši Lietuvas teritorijā, medījumu gaļu un trofejas noteikti nevediet uz Latviju. Tāpat pēc medībām jādezinficē apavi, drēbes un cits medību laikā izmantotais ekipējums, lai nepieļautu iespējamu slimības ievazāšanu Latvijā.


PVD aicina dzīvnieku īpašniekus, turētājus un kopējus pievērst pastiprinātu uzmanību cūku veselības stāvoklim un par jebkuru cūku saslimšanas, nobeigšanās gadījumu ziņot sava reģiona PVD pārvaldei vai apkalpojošam veterinārārstam! Ātra un atbildīga saimnieka rīcība var pasargāt citas cūku novietnes no ĀCM.
 

Sadarbojoties ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldi un Valsts robežsardzi, tiks veiktas pastiprinātas ieceļojošo privātpersonu bagāžas kontroles robežkontroles punktos, caur kuriem ieceļo personas no Krievijas un Baltkrievijas. Atgādinām, ka iebraucot Eiropas Savienības teritorijā no trešajām valstīm, ir stingri aizliegts ievest gaļu un gaļas produktus, pienu un piena produktus. Ja inspektori ceļotāja bagāžā konstatēt neatļautus produktus, tie tiks konfiscēti un nodoti iznīcināšanai.


No minētās teritorijas Lietuvā noteikts aizliegums dzīvu cūku (t.sk., nebrīvē turētu meža cūku) un cūku reproduktīvā materiāla (cūku embriju, cūku olšūnu un spermas) izvešanai.

 

PVD Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja
Anna Joffe

  • Publicēts:
    28.01.2014