Salmonelozes izraisītājas - reptiļiem un čūskām izbarojamās peles

Salmonelozes izraisītājas - reptiļiem un čūskām izbarojamās peles

Sakarā ar to, ka Lielbritānijā jau vairākus gadus novēro salmonelozes (Salmonella Enteritidis) infekcijas uzliesmojumus cilvēkam un šie saslimšanas gadījumi ir saistīti ar reptiļu, jo īpaši čūsku turēšanu un šo dzīvnieku barošanu ar sasaldētām barības pelēm, lūdzam reptiļu un čūsku īpašniekus un to ģimenes locekļus strikti ievērot personisko higiēnu.

 

Lai mazinātu risku saslimt ar salmonelozi, lūgums reptiļu un čūsku īpašniekiem, kā arī pārējiem ģimenes locekļiem ievērot elementāros personiskās higiēnas nosacījumus.

 

1. Vienmēr nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni uzreiz pēc katras jūsu saskares ar reptili vai čūsku, tā terāriju (sprostu) vai jebkuru citu aprīkojumu, piemēram, ūdens baseinu.

 

2. Reptiļiem un čūskām domāto sasaldēto barību atkausējiet uz papīra, laikrakstiem, avīzēm vai papīra virtuves dvieļiem, vēlams nakts laikā, un attālināti no pārtikas un pārtikas sagatavošanas virsmām un iekārtām, un ierīcēm. Izvairieties reptiļiem un čūskām domāto sasaldēto barību atkausēt siltā ūdenī vai mikroviļņu krāsnī, jo tas var novest pie šķērseniskā piesārņojuma riska un jūsu un jūsu ģimenes locekļu inficēšanās riska. 

 

3. Vienmēr rūpīgi nomazgājiet rokas ar ziepēm uzreiz pēc jūsu reptiļa vai čūsku barošanas, jo īpaši, ja izmantojat barošanai svaigas (saldētas vai atkausētas) peles, žurkas vai cāļus.

 

4. Pārliecinieties, lai visas virsmas, kas nonāk saskarē ar pārtiku, pēc reptiļiem un čūskām domātās sasaldētās barības atkausēšanas tiek kārtīgi notīrītas.

 

5. Neēdiet un nedzeriet, kamēr jūs darbojaties ar reptili vai čūsku vai kamēr jūs darbojaties ar reptiļiem un čūskām domāto barību vai ar šiem dzīvniekiem saistīto aprīkojumu. 

 

6. Vienmēr pieskatiet bērnus (neatstājiet tos bez uzraudzības), lai nodrošinātu, ka bērni neaiztiek reptili vai čūsku vai ar šo dzīvnieku saistīto aprīkojumu. Jo īpaši jāizvairās no dzīvnieku vai to aprīkojuma kontakta ar muti un seju. Ja ir bijusi saskare ar reptili vai čūsku vai ar šo dzīvnieku saistīto aprīkojumu, rūpīgi nomazgājiet rokas ar ziepēm un ūdeni uzreiz pēc saskares reptili vai čūsku vai ar šo dzīvnieku saistīto aprīkojumu.

 

7. Turiet savu reptili vai čūsku tālāk no telpām, kurās tiek sagatavota un ēsta pārtika.

 

8. Ierobežojiet to mājas daļu, kurā jūsu reptilim vai čūskai ir atļauts brīvi pārvietoties.

 

9. Neizmantojiet virtuves izlietnes jūsu reptiļu vai čūsku peldēm, šo dzīvnieku sprostu vai aprīkojuma mazgāšanai vai sasaldētās barības atkausēšanai. Ja jūs izmantojat vannas istabas izlietni vai vannu, tad tā pēc peldēm, aprīkojuma mazgāšanas vai barības atkausēšanas ir rūpīgi jānotīra, jāizmazgā un jādezinficē ar dezinfekcijas līdzekli.

 

10. Atbrīvojieties no netīrajiem ūdeņiem, pakaišiem un barības atliekām, izkārnījumiem un urīna, tos ielejot tualetes podā, nevis izlietnē vai vannā.

 

Cilvēka personiskā higiēna un mājas tīrība ir ļoti delikāts jautājums, par ko bieži sabiedrībā izvēlas nerunāt. Vienmēr jāatceras, ka svarīgākais nav tas, kā uz jums skatīsies un ko teiks līdzcilvēki, bet pats galvenais ir - kāda būs jūsu un jūsu ģimenes veselība. Tīrība mājās un personiskā higiēna ir cilvēka veselības pamatu pamats. 
______________________________
Informāciju sagatavoja:
Rūta Rudzīte
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālrunis: +371 67027498
E-pasts: ruta.rudzite@zm.gov.lv 
Vietne: www.zm.gov.lv 

  • Publicēts:
    17.02.2017