Valdība iepazinās ar situāciju piensaimniecībā, cūkgaļas ražošanā un zivsaimniecībā

Zemkopības ministrija (ZM) sagatavojusi informatīvo ziņojumu "Par situāciju piena, cūkgaļas un zivsaimniecības nozarē Latvijā saistībā ar nelabvēlīgiem tirgus apstākļiem", ko otrdien, 21.jūnijā, valdība skatīja un pieņēma zināšanai. Ziņojums informē par situācijas attīstību pēc 2014.gada 7.augusta, kad spēkā stājās spēkā Krievijas lēmums par aizliegumu importēt noteiktus lauksaimniecības, zivsaimniecības un pārtikas produktus no Eiropas Savienības u.c. valstīm. 

 

Krievijas importa embargo attiecas uz gaļu (liellopu gaļu, cūkgaļu, mājputnu gaļu), desām un tamlīdzīgiem izstrādājumiem, zivju produkciju (izņemot zivju konservus), pienu un piena produktiem, augļiem un dārzeņiem un citādiem pārtikas izstrādājumiem. Kopš 2015.gada 4.jūnija ir spēkā Krievijas Federācijas “Rosseļhoznadzor” lēmums aizliegt zivju konservu importu no Latvijas.

 

Cūkgaļas (svaigas, atdzesētas, saldētas u.tml.) eksports no Latvijas uz Krieviju nenotiek jau kopš 2012. gada saistībā ar klasiskā cūku mēra uzliesmojumu Latvijā., un kopš 2014. gada vasaras cūkgaļas nozarei tirdzniecības papildu ierobežojumus rada Āfrikas cūku mēra izplatība un tā ierobežošanai īstenotie preventīvie pasākumi.

 

Kaut arī vairākās nozarēs Latvijā ražotāji sastopas ar tirgus un finanšu problēmām, ko radījis importa embargo izraisīts ES iekšējā tirgus pārsātinājums, vissmagāk importa embargo Latvijā ietekmē piena un piena produktu ražošanu. 

 

Importa embargo skarto produktu eksports uz Krieviju no 2014. gada augusta līdz 2015. gada decembrim bija samazinājies par 74,6 milj. EUR (t.sk. pienam un piena produktiem 60,7 milj. EUR). Savukārt zivju konservu eksporta samazinājums un eksporta cenas zaudējums kopā veido 54,5 milj. EUR. 

 

Situācija piena nozarē un iespējamie risinājumi ir vairākkārt pārrunāti ar nozares pārstāvjiem, aicinot sniegt priekšlikumus, un kopumā ministrija ir saņēmusi 66 dažādus ierosinājumus. No tiem, kā arī ņemot vērā Eiropas Komisijas ieteikumus, seši priekšlikumi dotu tiešu un mērķētu ietekmi uz nozares stabilizēšanu un to kopējā ietekme uz budžetu veidotu 27,645 milj. eiro. Šajā krīzes situācijā ne tikai valstij, bet arī pašiem piena ražotājiem un pārstrādes uzņēmumiem ir jāpieliek visas pūles, lai, pārdomāti pieņemot lēmumus, stabilizētu situāciju piena ražošanā.

 

Plašāka informācija par informatīvo ziņojumu "Par situāciju piena, cūkgaļas un zivsaimniecības nozarē Latvijā saistībā ar nelabvēlīgiem tirgus apstākļiem" pieejama Ministru kabineta mājaslapā
_____________________________
Informāciju sagatavoja:
Rūta Rudzīte
sabiedrisko attiecību speciāliste
Tālrunis: +371 67027498
E-pasts: ruta.rudzite@zm.gov.lv 
Mājaslapa: www.zm.gov.lv 

  • Publicēts:
    21.06.2016