Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs ar Uzbekistānas vēstnieku Latvijā pārrunā sadarbības iespējas lauksaimniecībā

Pirmdien, 30. jūlijā, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs tikās ar jauno Uzbekistānas vēstnieku Latvijā Badridinu Abidovu (Badriddin Abidov). Iepazīšanās vizītes laikā tika pārrunātas abu valstu sadarbības iespējas lauksaimniecībā, tostarp lauksaimniecības produktu tirdzniecībā, kā arī zinātnē un izglītībā.

 

Tikšanās laikā zemkopības ministrs ar vēstnieku pārrunāja jau aizsākušos sadarbību Latvijas un Uzbekistānas izglītības un zinātnes iestāžu starpā. Atzinīgi tika novērtēta Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta “BIOR” (BIOR) sadarbība ar Uzbekistānas kolēģiem jautājumos par laboratoriskās infrastruktūras izveidi. Sarunas gaitā tika pārrunāti turpmākie soļi, lai šo sadarbību uzlabotu un BIOR mērķtiecīgāk varētu nodot savu speciālistu zināšanas ne tikai par laboratoriju aprīkojumu, bet arī par dažādu analīžu veikšanu pārtikas produktu kvalitātes pārbaudei. 

 

Jānis Dūklavs vērsa vēstnieka uzmanību arī uz Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) studiju programmu un arī zinātnieku augsto līmeni, norādot, ka šī augstākā mācību iestāde ir atvērta gan studentu, gan arī zinātnieku apmaiņas programmām. Ministrs uzsvēra kvalitatīvo LLU veterinārmedicīnas programmu un iespēju studentiem apgūt zināšanas moderni aprīkotās laboratorijās un klīnikās.  

 

Amatpersonas sprieda arī par iespējām veicināt savstarpējo tirdzniecību ar lauksaimniecības un pārtikas produktiem. Tirdzniecības dati liecina, ka Latvijas patērētāji ir iecienījuši no Uzbekistānas augļudārziem nākušos produktus, savukārt Uzbekistānas pircējiem joprojām ir interese par Latvijā ražotajiem zivju un gaļas izstrādājumiem. “Uzbekistāna Latvijai vienmēr ir bijis nozīmīgs sadarbības partneris Centrālāzijas reģionā. Mēs esam ieinteresēti šo sadarbību turpināt, attīstot un stiprinot divpusējās attiecības gan valsts iestāžu, gan arī nozaru līmenī. Esošajos tirdzniecības apjomos joprojām saskatu ievērojamu potenciālu un iespēju Latvijas ražotājiem paplašināt savstarpējo sadarbību,” teica zemkopības ministrs Jānis Dūklavs. 

 

Latvijas un Uzbekistānas tirdzniecības bilance ar lauksaimniecības, pārtikas un zivsaimniecības produktiem pēdējos divos gados bijusi pozitīva. Kopējā eksporta vērtība vidēji gadā bija 6,75 miljoni eiro. Kaut arī no Latvijas uz Uzbekistānu tiek eksportētas gandrīz visas lauksaimniecības un pārtikas produktu grupas, tomēr pirmajā vietā no kopējās produktu vērtības ir eļļas rauši, premiksi un izejvielas dzīvnieku barībai. Otrajā vietā eksporta vērtības ziņā ir gatavās mērces, pārtikas produktu izejvielas šo mērču gatavošanai, kā arī dažādi garšvielu maisījumi. Tāpat uz Uzbekistānu no Latvijas tiek eksportēti piena produkti – sviests un siers.


____________________________
Informāciju sagatavoja
Viktorija Straujupe
sabiedrisko attiecību speciāliste
tālrunis: 67027622
viktorija.straujupe@zm.gov.lv

  • Publicēts:
    30.07.2018