Antimikrobiālā rezistence (AMR) ir baktēriju un citu mikroorganismu noturība pret tādiem antimikrobiālajiem līdzekļiem, pret kuriem tie iepriekš bija jutīgi.

Antimikrobiālo līdzekļu, t.sk. antibiotiku pārmērīga vai nepareiza lietošana ir saistāma ar pret antimikrobiāliem līdzekļiem noturīgu mikroorganismu parādīšanos un izplatību, padarot ārstēšanu neefektīvu un radot nopietnu risku sabiedrības veselībai. Ja AMR izveidojas dzīvniekos un pārtikā esošajās zoonotiskajās baktērijās, tā var apdraudēt infekcijas slimību ārstēšanas efektivitāti.

AMR ir būtisks sabiedrības veselības, dzīvnieku veselības, pārtikas drošuma un vides apdraudējums. 

Lai ierobežotu AMR attīstību, Veterināro zāļu regula nosaka pamatprasības antimikrobiālo zāļu atbildīgai un piesardzīgai lietošanai dzīvniekiem, kā arī vairākus lietošanas ierobežojumus:

  • ierobežojumus antimikrobiālo līdzekļu lietošanai metafilaksei un profilaksei;
  • aizliegumu antibiotikas lietot profilaktiski dzīvnieku grupām;
  • aizliegumu lietot dzīvniekiem antimikrobiālos līdzekļus, kas rezervēti lietošanai tikai cilvēkiem;
  • datu ziņošanu par antimkrobiālo līdzekļu pārdošanas apjomiem un lietošanu dzīvniekiem.

KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) 2021/1760 (2021. gada 26. maijs)

ar ko, nosakot kritērijus, pēc kuriem izraudzīties antimikrobiālos līdzekļus, kas rezervējami noteiktu infekciju ārstēšanai cilvēkiem, papildina Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2019/6
Skatīt vairāk

Deleģētā regula (ES) 2021/1760 nosaka trīs kritērijus un atbilstošus nosacījumus, pēc kuriem tiek izraudzīti tie antimikrobiālie līdzekļi, kuri jārezervē noteiktu infekciju ārstēšanai cilvēkiem:

  1. “Īpašs svarīgums cilvēka veselībai”;
  2. “Rezistences pārneses risks”;
  3. “Nebūtiska vajadzība dzīvnieku veselības jomā”.

Antimikrobiāliem līdzekļiem vai to grupām, ko izraugās par rezervētiem noteiktu infekciju ārstēšanai cilvēkiem, jāatbilst visiem trim Deleģētajā regulā (ES) 2021/1760 noteiktajiem kritērijiem.