Apvienoto Nāciju Meža forums ir augsta līmeņa starpvaldību politikas forums meža nozarē, kurā ir iesaistītas visas ANO dalībvalstis, dažādas starpvaldību organizācijas un specializētās aģentūras, kā arī starptautiskas un reģionālas organizācijas ar novērotāja statusu, galvenās grupas un citas ieinteresētās puses. Foruma dalībnieki sanāk kopā, lai apspriestu un risinātu ar mežiem saistītus jautājumus, apmainītos ar informāciju un labākajiem prakses piemēriem un strādātu pie ilgtspējīgas mežu apsaimniekošanas prakses ieviešanas visā pasaulē. 

Līdz šim ir notikušas 18 UNFF sesijas. No 2024. gada 6. līdz 10. maijam Ņujorkā, ASV norisināsies UNFF 19. sesija, kuras laikā tiks pārrunātas galvenās prioritātes:

  1. palielināt ar mežu saistītos ekonomiskos, sociālos un vides ieguvumus;
  2. ievērojami palielināt aizsargājamo mežu platību visā pasaulē un citu ilgtspējīgi apsaimniekotu mežu platības, kā arī meža produktu īpatsvaru no ilgtspējīgi apsaimniekotiem mežiem; 
  3. mobilizēt finanšu resursus un stiprināt zinātnisko un tehnisko sadarbību; veicināt pārvaldības sistēmas, lai sekmētu īstenošanu; un uzlabot sadarbību, koordināciju un saskaņotību ilgtspējīgai mežu apsaimniekošanai.

Iespēja izstrādāt starptautisku mežu politiku un mehānismu šādas politikas koordinēšanai tika apspriesta gatavojoties 1992. gada Apvienoto Nāciju Organizācijas Vides un attīstības konferencei(UNCED) Riodežaneiro (pazīstams arī kā Zemes samits), tomēr delegāti toreiz piekrita pieņemt tikai Meža principus un 11. nodaļu dienas kārtībā 21. gadsimtam (Agenda 21“Atmežošanas ierobežošana”.

Meža starpvaldību padome

Balstoties uz Ilgtspējīgas attīstības komisijas (CSD) trešās sesijas ieteikumu, Ekonomikas un sociālo lietu padome (ECOSOC) 1995. gadā izveidoja beztermiņa ad hoc Meža starpvaldību padomi (IPF), lai panāktu vienprātību un saskaņotus priekšlikumus darbībai, kas atbalstītu mežu apsaimniekošanu, saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību. Tika noteikts, ka IPF iesniegs galīgos secinājumus un politikas ieteikumus CSD piektās sesijas laikā 1997. gadā. Divu gadu pilnvaru laikā IPF izstrādāja aptuveni 150 rīcības priekšlikumu jautājumos, kas saistīti ar ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu. Tomēr bija arī jautājumi, par kuriem delegāti nespēja vienoties, kā finansiālā palīdzība, tirdzniecība, kā arī to, vai sākt sarunas par globālu meža konvenciju. CSD piektajā sesijā 1997. gada aprīlī un ANO Ģenerālās asamblejas 19. īpašajā sesijā 1997. gada jūnijā tika apstiprināti IPF rezultāti un ieteikts turpināt starpvaldību politikas dialogu par mežiem.

Meža starpvaldību forums

IPF darba turpināšanai ECOSOC 1997. gadā izveidoja Meža starpvaldību forumu (IFF), kam bija paredzēts vadīt starpvaldību politikas dialogu par mežiem un strādāt, lai panāktu vienošanos par starptautiskiem pasākumiem un mehānismiem mežu jomā. Meža starpvaldību forums no 1997. gada oktobra līdz 2000. gada februārim tikās četras reizes, un tā apspriežu rezultātā tika izstrādāti aptuveni 120 priekšlikumu rīcībai par dažādiem tematiem.

Savā ceturtajā un noslēdzošajā sesijā 2000. gada februārī IFF publicēja ziņojumu, kurā bija iekļauts ieteikums izveidot ANO Meža forumu (UNFF) un aicināt attiecīgās starptautiskās organizācijas, institūcijas un instrumentus, kā arī ANO organizācijas piedalīties Sadarbības partnerībā mežu jautājumos (CPF).

UNFF dibināšana

2000. gada 18. oktobrī ECOSOC pieņēma rezolūciju 2000/35, kurā izklāstīta starptautiska vienošanās par mežiem (IAF) un tika izveidots UNFF kā ECOSOC palīgstruktūra. ECOSOC rezolūcijā teikts, ka starptautiskās vienošanās par mežiem galvenais mērķis ir veicināt visu veidu mežu apsaimniekošanu, saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību un stiprināt ilgtermiņa politiskās saistības šajā jomā.

Rezolūcijā ir izklāstītas sešas galvenās funkcijas, ko starptautiskā vienošanās par mežiem veic, lai sasniegtu tās mērķi:

  1. veicināt un sekmēt IPF/IFF rīcības priekšlikumu, kā arī citu pasākumu īstenošanu, par kuriem var vienoties, tostarp izmantojot valsts meža programmas un citas integrētas programmas, kas saistītas ar mežiem; veicināt, mobilizēt un radīt finanšu resursus; mobilizēt un novirzīt tehniskos un zinātniskos resursus;
  2. nodrošināt forumu pastāvīgai politikas izstrādei un dialogam, lai veicinātu kopēju izpratni par ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu un risinātu meža jautājumus holistiskā, visaptverošā un integrētā veidā;
  3. veicināt sadarbību, kā arī politikas un programmu koordināciju ar mežiem saistītos jautājumos starp attiecīgajām starptautiskajām un reģionālajām organizācijām, iestādēm un instrumentiem;
  4. veicināt starptautisko sadarbību, tostarp ziemeļu-dienvidu un publiskā-privātā sektora partnerību, kā arī starpnozaru sadarbību nacionālā, reģionālā un globālā līmenī;
  5. uzraudzīt un novērtēt progresu valsts, reģionālā un pasaules līmenī, izmantojot valdību, reģionālo un starptautisko organizāciju, iestāžu un instrumentu ziņojumus, un, pamatojoties uz tiem, apsvērt turpmākās nepieciešamās darbības;
  6. stiprināt politisko apņemšanos attiecībā uz visu veidu mežu apsaimniekošanu, saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību, iesaistot ministrus, sadarbojoties ar starptautisko un reģionālo organizāciju, iestāžu un instrumentu vadošajām struktūrām, kā arī veicinot uz rīcību vērstu dialogu un politikas veidošanu saistībā ar mežiem.

Rezolūcijā noteikts, ka UNFF darbosies saskaņā ar ECOSOC noteikumiem un procedūrām un ka tai, cita starpā, jābūt atvērtai visām valstīm un jādarbojas pārredzamā un līdzdalības veidā; jābalstās uz CSD, IPF un IFF izveidoto pārredzamības un līdzdalības praksi; un jānodrošina iespēja saņemt un ņemt vērā galveno grupu pārstāvju ieguldījumu, jo īpaši organizējot daudzpusējus dialogus.

Rezolūcijā arī noteikts, ka UNFF sanāksmes notiks katru gadu līdz divām nedēļām un pēc vajadzības divas līdz trīs dienas tiks organizētas augsta līmeņa ministru sanāksmes. Tajā norādīts, ka UNFF var sasaukt ad hoc ekspertu grupas zinātnisko un tehnisko konsultāciju sniegšanai. Noteikts, ka pirmajā UNFF sanāksmē pēc būtības jāpieņem daudzgadu darba programma (MYPOW) un jāizstrādā darbības plāns IPF/IFF priekšlikumu īstenošanai.

UNFF organizatoriskā sesija un neformālās konsultācijas par daudzgadu darba programmu notika no 2001. gada 12. līdz 16. februārim Ņujorkā. Organizatoriskajā sesijā delegāti vienojās, ka UNFF sekretariāts atradīsies Ņujorkā, un vienojās, ka UNFF pirmā un piektā pamatsesija notiks Ņujorkā, bet trīs starpposmu sesijas notiks Ženēvā un Sanhosē, Kostarikā. Delegāti arī apsprieda progresu, kas panākts CPF izveidē, un vienojās par Prezidija locekļu pilnvaru termiņu ilgumu. Tika ievēlēti UNFF Prezidija locekļi.

UNFF sesijās piedalās dalībvalstu vadītāji, atbildīgie ministri un citas iesaistītās personas. Katra dalībvalsts ir izveidojusi t.s. nacionālo kontaktpunktu, kura pārstāvis/pārstāvji koordinē ar UNFF saistītos procesus nacionālā līmenī. Latvijā tie ir Zemkopības ministrijas Meža departamenta pārstāvji Arvīds Ozols un Ilze Silamiķele. Uz katru sesiju dalībvalstis tiek aicinātas sniegt brīvprātīgos ziņojumus. Dažādi pasākumi, konferences, apspriedes u.tml. pasākumi notiek arī starpsesiju laikā dažādās iesaistītajās valstīs.

 

UNFF Prezidijs sastāv no viena priekšsēdētāja un četriem priekšsēdētāja vietniekiem saskaņā ar taisnīga ģeogrāfiskā sadalījuma principu. Prezidija locekļus ievēl katras UNFF sesijas beigās no UNFF locekļu vidus. Prezidijam ir vairāki pienākumi, tostarp UNFF sesijās pieņemto lēmumu izpildes kontrole, nākamās sesijas sagatavošana, kā arī sesiju vadība un organizēšana. Prezidija priekšsēdētāja uzdevums ir pārstāvēt UNFF dažādos forumos.

 

UNFF1

Ņujorka, ASV, 2001. gada 11.-23. jūnijs

Divu nedēļu ilgās sanāksmes laikā delegāti apsprieda un pieņēma lēmumus par UNFF daudzgadu darba programmu (MYPOW), rīcības plānu (PoA), lai īstenotu Meža starpvaldību padomes (IPF) un Meža starpvaldību foruma (IFF) rīcības priekšlikumus, un par UNFF darba uzsākšanu ar Sadarbības partnerību mežu jautājumos (CPF). Delegāti arī pieņēma paziņojumu par ietekmi uz daudzgadu mežu programmas budžetu un pieņēma lēmumu par UNFF2 datumu, norises vietu un provizorisko darba kārtību.

UNFF2

Ņujorka, ASV, 2002. gada 4.-15. marts

Delegāti apsprieda progresu, kas panākts, īstenojot IPF/IFF rīcības priekšlikumus un UNFF rīcības plānu. UNFF2 darbība rezultējās visaptverošā ministru deklarācijā un vēstījumā Pasaules samitam par ilgtspējīgu attīstību (WSSD), kā arī astoņos lēmumos. Viens no svarīgākajiem UNFF2 uzdevumiem bija izstrādāt darba uzdevumus trim ad hoc ekspertu grupām, tomēr delegātiem neizdevās par to panākt vienošanos un tā vietā pieņēma procesuālu lēmumu nosūtīt UNFF3 dokumentu ar darba uzdevuma projektu.

UNFF3

Ženēva, Šveice, 2003. gada 26. maijs – 5. jūnijs

Trešajā sesijā UNFF uzsāka jaunu posmu, jo pirmo reizi sāka risināt būtiskus mežu apsaimniekošanas jautājumus. UNFF3 delegātiem beidzot izdevās vienoties par trīs ad hoc ekspertu grupu darba uzdevumiem, un šis lēmums atbrīvoja forumu no visiem procedūras jautājumiem un vienlaikus paplašināja starpsesiju darbu. UNFF3 pieņēma sešas rezolūcijas un apstiprināja lēmumu par brīvprātīgu ziņojumu formātu.

UNFF4

Ņujorka, ASV, 2004. gada 3.-14. maijs

Ceturtās sesijas darba kārtība bija ambicioza, tā ietvēra ļoti dažādus jautājumus sākot ar tradicionālajām zināšanām un zinātni līdz mežu sociālajiem un kultūras aspektiem. Tomēr svarīgāks jautājums lielākajai delegātu šķita gatavošanās piektajai sesijai, kurā tika plānota starptautiskās vienošanās par mežiem (IAF) efektivitātes pārskatīšana.

UNFF5

Ņujorka, ASV, 2005. gada 16.-27. maijs

Divu nedēļu ilgās sesijas laikā delegāti: pārskatīja progresu un apsvēra turpmākās darbības; pārskatīja IAF efektivitāti; apsvēra mandāta parametrus tiesiskā regulējuma izstrādei visu veidu mežiem; un apsvēra pastiprinātu sadarbību un politikas un programmu koordināciju. Piektā sesija bija viena no gaidītākajām kopš UNFF dibināšanas, tomēr galu galā arī viena no neapmierinošākajām. Bija paredzēts, ka UNFF5 būs pagrieziena punkts, kas atvērtu jaunu nodaļu starptautiskajā meža politikā, bet tā vietā UNFF5 beidzās ar neatrisināmām valstu nostājām un vērienīgu sarunu programmu.

UNFF6

Ņujorka, ASV, 2006. gada 13.-24. februāris

Gandrīz 600 dalībnieku apmeklēja divu nedēļu sesiju, kurā delegāti runāja par nepabeigtajiem jautājumiem no UNFF5 saistībā ar IAF attīstību, kā arī  daudziem no tiem pašiem ar mežiem saistītiem jautājumiem, par kuriem iepriekšējos gados nebija izdevies panākt vienprātību. UNFF6 apņēmās pēc 2007. gada sesijas sasaukt reizi divos gados, lūdza UNFF7 pieņemt Juridiski nesaistošu instrumentu (NLBI) attiecībā uz visu veidu mežiem, kā arī pieņēma četrus globālos meža mērķus un vienojās strādāt globālā un nacionālā līmenī, lai panāktu progresu to sasniegšanā.

UNFF7

Ņujorka, ASV, 2007. gada 16.-27. aprīlis

Panākta vienošanās par starptautisku dokumentu - Juridiski nesaistošu instrumentu attiecībā uz visu veidu mežiem (NLBI) jeb ANO Meža instrumentu, kā arī par UNFF daudzgadu darba programmu (MYPOW) 2007.-2015. gadam. ANO Ģenerālā asambleja 2007. gada 17. decembrī pieņēma rezolūciju 62/98, ar ko oficiāli apstiprināja Meža instrumentu. Šajā sesijā Prezidija priekšsēdētāja vietnieka amatu ieņēma un aktīvi darbojās Latvijas pārstāvis, tolaik Zemkopības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Arvīds Ozols.

UNFF8

Ņujorka, ASV, 2009. gada 20. aprīlis – 1. maijs

Darba kārtības galvenie jautājumi – meži mainīgas vides apstākļos (klimata pārmaiņas, bioloģiskās daudzveidības saglabāšana, cīņa pret pārtuksnešošanos) un pasaules mēroga ilgtspējīgas mežu apsaimniekošanas finansēšanas sistēmas izveide. Arī šajā sesijā Prezidija priekšsēdētāja vietnieka amatu ieņēma Latvijas pārstāvis  Arvīds Ozols.

UNFF9

Ņujorka, ASV, 2011. gada 24. janvāris – 4. februāris

Svinīgā ceremonijā 2011. gads tiek pasludināts par Starptautisko Meža gadu, ar devīzi “Mežs cilvēkiem!”. Publicitātes pasākumu organizēšana aktīvi norisinājās visā pasaulē, tai skaitā Latvijā. Šī sesija īpaša ar to, ka Latvijas pārstāvis, Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktors Arvīds Ozols pildīja Prezidija priekšsēdētāja amata pienākumus.

UNFF10

Ņujorka, ASV, 2013. gada 8.-19. aprīlis

Desmitā sesija norisinājās no 2013. gada 8. līdz 19. aprīlim Stambulā, Turcijā, un tās galvenā uzmanība tika pievērsta tēmai “Meži un ekonomiskā attīstība”. Pēc dalībvalstu sniegtajiem ziņojumiem izvērtēts kārtējais progress Juridiski nesaistoša instrumenta attiecībā uz visu veidu mežiem (NLBI) ieviešanā, kā arī centienos īstenot UNFF 6. sesijā formulētos globālos mērķus. Tika pieņemta rezolūcija par IAF efektivitātes pārskatīšanu, ko veic izveidotā starpvaldību ad-hoc ekspertu grupa (AHEG) starpsesiju periodā, un kas būtu gatavošanās UNFF 11. sesijai.

UNFF11

Ņujorka, ASV, 2015. gada 4.-15. maijs

UNFF11 rezolūcija nostiprināja un pagarināja Starptautisko vienošanos par mežiem līdz 2030. gadam un izveidoja UNFF Pasaules mežu finansēšanas veicināšanas tīklu (GFFFN). Dalībvalstis pārsauca NLBI par ANO Meža instrumentu un pagarināja Meža instrumenta un Globālo mežu mērķu termiņu līdz 2030. gadam saskaņā ar Ilgtspējīgas attīstības programmu 2030. gadam. UNFF11 arī vienojās par jaunu foruma formātu: sesijas notiks katru gadu, bet balstīsies uz divu gadu tematiskiem cikliem, kur pirmajā gadā būs diskusijas par ieviešanu un tehniskajiem ieteikumiem, bet otrajā – politikas dialogs, attīstība un lēmumu pieņemšana.

UNFF12

Ņujorka, ASV, 2017. gada 1.-5. maijs

UNFF12 bija pirmā sesija, kas notika saskaņā ar jauno formātu. Divpadsmitā sesija notika četras dienas pēc tam, kad ANO Ģenerālā asambleja (UNGA) pieņēma pirmo ANO Mežu stratēģisko plānu (UNSPF) - stratēģisku ANO mēroga plānu mežu jomā, kurā ievērojama daļa ir saistīta ar ilgtspējīgas attīstības mērķiem (SDGs). UNSPF darbības īstenošanas padome sniedza skaidrus pierādījumus tam, ka Pasaules mežu finanšu veicināšanas tīkls palīdz jaunattīstības valstīm piekļūt finansējumam, turklāt pēdējā Globālā vides fonda (GEF) cikla ietvaros ievērojami palielinājās ar ilgtspējīgu mežu apsaimniekošanu saistītā finansējuma apjoms. UNFF 12 pieņēma visaptverošas rezolūcijas par UNSPF īstenošanu, īstenošanas līdzekļiem un ciešāku sadarbību ar mežiem saistītos jautājumos.

UNFF13

Ņujorka, ASV, 2018. gada 7.-11. maijs

UNFF13 dalībnieki nosūtīja ANO Ekonomikas un sociālo lietu padomei (ECOSOC) rezolūciju, kurā cita starpā:

  1. pieņēma komunikācijas un informēšanas stratēģiju un lūdza UNFF sekretariātu ziņot par paveikto UNFF 14. sesijā;
  2. nolēma, ka UNFF 15. sesijā izskatīs valstu brīvprātīgo ziņojumu pirmās kārtas rezultātus;
  3. un lūdza UNFF sekretariātam uzsākt GFFFN tiešsaistes informācijas nodošanas mehānisma izstrādi.

Delegāti pētīja, kā nostiprināt UNFF zīmolu un padarīt Globālos meža mērķus saprotamākus un pieejamākus, un līdz ar to arī vieglāk īstenojamus visiem.

UNFF14

Ņujorka, ASV, 2019. gada 6.-9. maijs

Četrpadsmitajā sesijā notika tehniskas diskusijas par ANO Mežu stratēģiskā plāna 2017.-2030. gadam (UNSPF) īstenošanu, ņemot vērā Augsta līmeņa politiskā foruma par ilgtspējīgu attīstību (HLPF) pārskata ciklu un 2019. gada Starptautiskās mežu dienas tēmu "Meži un izglītība". Kā noteikts foruma divu gadu tematisko ciklu formātā, 2019. gadā bija paredzēts apspriest īstenošanu un tehniskās konsultācijas, bet 2020. gadā galvenā uzmanība tiks pievērsta politiskajam dialogam, attīstībai un lēmumu pieņemšanai. Dalībnieki piedalījās trīs tematiskās tehniskās paneļdiskusijās par saikni starp Globālajiem meža mērķiem (GFGs) un ilgtspējīgas attīstības mērķiem (SDGs), kas tiek pārskatīti HLPF. Tehniskās paneļdiskusijas notika arī par citām tēmām, tostarp par ANO Ilgtspējīga meža mērķu īstenošanu, uzraudzību, novērtēšanu un ziņošanu, īstenošanas līdzekļiem un komunikāciju un informēšanu.

UNFF15

Tiešsaistē, 2020. gada jūnijs

No 2020. gada 4. līdz 8. maijam ANO galvenajā mītnē Ņujorkā bija paredzēts sasaukt ANO Mežu foruma piecpadsmito sesiju, tomēr COVID-19 pandēmijas dēļ tā vietā, lai tiktos klātienē, UNFF15 Prezidijs vienojās, ka forums rīkos virtuālas neformālas konsultācijas ar mērķi pieņemt visaptverošu rezolūciju. Kā norādīts UNFF četrgadu darba programmā (4POW) 2017.–2020. gadam, UNFF15 kā pāra gada sesijai bija jākoncentrējas uz politikas dialogu, attīstību un lēmumu pieņemšanu. Bija paredzēts, ka UNFF15 pieņems rezolūciju par vairākiem svarīgiem jautājumiem, tostarp par 4POW 2021.–2024. gadam, un sarīkos augsta līmeņa sanāksmes, lai pieņemtu ministru deklarāciju. Tā vietā Birojs sagatavoja UNFF15 rezolūcijas projektu.

UNFF16

Tiešsaistē, 2021. gada 26.-29. aprīlis

UNFF16 bija tehniska sesija, un citu diskusiju starpā tika izskatīts un pieņemts 4POW 2021.‑2024. gadam. Forumā tika ņemts vērā arī Augsta līmeņa politiskā foruma par ilgtspējīgu attīstību (HLPF) pārskata cikls un 2021. gada Starptautiskās meža dienas tēma “Meža atjaunošana: ceļš uz atveseļošanos un labklājību”. UNFF16 rezultāts bija priekšsēdētāja kopsavilkums par diskusijām, tostarp augsta līmeņa apaļā galda sanāksmes kopsavilkums.

UNFF17

Ņujorka, ASV, 2022. gada 9.-13. maijs

UNFF17 bija pirmā foruma klātienes tikšanās kopš 2019. gada. Delegāti, kuri nevarēja ierasties klātienē Covid-19 ierobežojumu dēļ, piedalījās attālināti. Septiņpadsmitajā sesijā tika aktualizēta mežu kā starpnozaru jautājuma nozīme cīņā pret klimata pārmaiņām, bioloģiskās daudzveidības samazināšanos un katastrofu riska samazināšanu, kā arī cilvēku nodrošināšanā ar pārtiku, ūdeni, koksnes produktiem, vitāli svarīgiem medikamentiem, pajumti, darbu un drošību. Delegāti vienojās par pasākumiem, lai sagatavotos ANO mežu stratēģiskā plāna 2017.–2030. gadam un Starptautiskās vienošanās par mežiem (IAF) efektivitātes vidusposma pārskatam (MTR) 2024. gadā.

UNFF18

Ņujorka, ASV, 2023. gada 8.-12. maijs

Astoņpadsmitajā sesijā notika tehniskas diskusijas par ANO mežu stratēģisko plānu 2017.‑2030. gadam, uzsverot sinerģiju ar citiem globāliem pasākumiem saistībā ar mežiem, zemes degradāciju, bioloģisko daudzveidību, klimata pārmaiņām un daudziem citiem ilgtspējīgas attīstības aspektiem. UNFF18 arī pārskatīja gatavošanos Starptautiskās vienošanās par mežiem (IAF) efektivitātes vidusposma pārskatam (MTR) 2024. gadā un saņēma progresa ziņojumus un atjauninājumus.