Zivsaimniecība
Zvejas kuģis

Zemkopības ministrija informē, ka 2023. gada 20. decembrī, Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī tika publicētas izmaiņas Zvejas kontroles regulējumāŠī kontroles regulējuma izmaiņu pakotne ietver grozījumus Zvejas kontroles regulā (Nr. 1224/2009), Baltijas jūras daudzgadu plānā (Nr. 2016/1139), Nelegālas, nereģistrētas un neregulētas (NNN) zvejas apkarošanas regulā (Nr. 1005/2008), regulā par Eiropas Zvejas kontroles aģentūras (EFCA) darbību (Nr. 2019/473).

Darbs pie Eiropas Savienības Zvejas kontroles regulas pakotnes pārskatīšanas tika uzsākts 2018. gada maijā, kad Eiropas Komisija publicēja priekšlikumu pārskatīt zvejas kontroles sistēmu, lai novērstu tajā esošās nepilnības. Tas nozīmēja vairāku Regulu normu pārskatīšanu, lai ar tām uzlabotu zvejas kontroles sistēmas efektivitāti.

Eiropas Savienības Padomes darba grupās vairāku gadu ilgstošu diskusiju rezultātā izmaiņu projekts beidzot  tika atbalstīts. Zemkopības ministrija vēlas atzīmēt, ka Latvija balsojumā par Regulas projeta apstiprināšanu atturējās, jo nevarēja atbalstīt priekšlikumu sakarā ar neskaidriem nozvejas pieļaujamās pielaides robežas (MOT) noteikšanas nosacījumiem. Nosacījumi nozveju MOT atkāpes piešķiršanas iespējām Dalībvalsts līmenī netika skaidri noteikti regulējumā, bet Regulā paredzeja deleģējumu Eiropas Komisijai izdot par šo jautājumu īstenošanas aktu. Zvejas kontroles regulas 14. pantā tika paredzēts, ka nozveju MOT atkāpe var tikt piešķirta mazo pelaģisko zivju sugu nozvejām (Baltijas jūrā tās būtu brētliņas un reņģes), ko nešķiroti izkrauj Eiropas Komisijas apstiprinātajās ostās, ievērojot papildu nosacījumus attiecībā uz nozveju izkraušanu un svēršanu, kas nodrošinātu precīzu nozvejoto zivju sugu apjomu ziņošanu. Regulas nosacījumi attiecībā uz nozveju izkraušanu un svēršanu ietver aizsardzības pasākumus, kas ļautu sniegt precīzus ziņojumus par nozveju, piemēram, iesaistot akreditētas neatkarīgas trešās personas vai nosakot īpašas prasības paraugu ņemšanas un svēršanas operācijām.

Regulējums juridiski stāsies spēkā 20 dienu laikā pēc tā  publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Vienlaikus ir jāpievērš uzmanība tam, ka vairākām normām ir atšķirīgs spēkā stāšanās termiņš. Dažos gadījumos tiek dots 6 mēnešu, 2 gadu un pat 4 gadu periods prasību ieviešanai, t.sk. paredzēto Eiropas Komisijas īstenošanas un deleģēto aktu izstrādei. Līdz ar to vairāku prasību izpildes nosacījumi (piem. nozveju MOT atkāpju izņēmumu noteikšana, attālās uzraudzības sistēmu (REM) pielietošana uz zvejas kuģiem u.c. Eiropas Komisijas izstrādajamais papildu regulējums) nav zināmi.

Zemkopības ministrija arī turpmāk informēs zvejniekus un ar nozveju izmantošanu saistītos operatorus par Eiropas Savienības Zvejas kontroles regulas prasībām, kā arī tuvākajā laikā organizēs informēšanas pasākumus ieinteresētajām pusēm, lai iepazīstinātu ar jaunajām prasībām un to spēkā stāšanās laikiem. Tāpat tiks turpināta projektu īstenošana attiecībā uz Zivsaimniecība integrētās kontroles un informācijas sistēmas (LZIKIS) papildinājumiem, kuri veicinās jauno zvejas kontroles prasību ieviešanu un izpildi.