Informācija plašsaziņas līdzekļiem

Zemkopības ministrijas izstrādātais Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskais plāns (KLP SP) 2023.-2027. gadam paredz līdzsvarotu lauku apvidu attīstību un taisnīgu atbalstu, kā arī lielāku finansējumu Latvijas mazajiem un vidējiem lauksaimniekiem.

Kopumā turpmākajos piecos gados saskaņā ar KLP SP Latvijas lauksaimnieku atbalstam paredzēti 2,5 miljardi eiro. Lielākā daļa no šī atbalsta jeb 1,714 miljardi eiro tiks piešķirti tiešo maksājumu veidā. Savukārt lauku attīstības pasākumiem paredzēts 0,791 miljards eiro.

Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards: “No 2023. gada Latvijas lauksaimniekus sagaida nozīmīgas pārmaiņas. Jaunā Kopējā lauksaimniecības politika gan Latvijā, gan visā ES paredz mainīt līdzšinējo pieeju un ieviest tiešākus un taisnīgākus atbalsta mehānismus, lai sasniegtu dažāda lieluma saimniecības, īpaši mazās un vidējās saimniecības. Mums ir izdevies panākt būtisku ES finansējuma pieaugumu Latvijas lauksaimniecības nozarei. Tas ļaus mūsu lauksaimniekiem turpināt attīstību, saglabājot aizsākto kursu uz produktivitāti, ilgtspējību un inovatīvu produktu ražošanu, un nodrošinās tūkstošiem darba vietu un apdzīvotību visos Latvijas reģionos.”

Tā kā joprojām pastāv nozīmīgas atšķirības dažāda lieluma, sektoru un reģionu lauku saimniecību ienākumu starpā, lauksaimniecības nozarē ir nepieciešams spēcīgs un mērķorientēts atbalsts, jo īpaši mazajām un vidējām lauku saimniecībām. Lai nodrošinātu augstāku ienākumu atbalstu mazām un vidējām saimniecībām, no 2023. gada katru gadu 11% no kopējā tiešo maksājuma finansējuma paredzēti pārdalošajam ienākumu papildatbalstam un maksājumam mazajiem lauksaimniekiem.

Visas lauku saimniecības tiešo maksājumu ietvaros varēs saņemt ienākumu pamatatbalsta pamatlikmi (88 EUR/ha 2023. gadā līdz 95 EUR /ha 2027. gadā). Pirmo reizi lauksaimnieki novados ar īpašiem apstākļiem, kur veģetācijas perioda ilgums ir īsāks par 195 dienām un lauksaimniecības zemes kvalitatīvais vērtējums ir zem 38 ballēm, kā arī novados, kas robežojas ar ES trešajām valstīm, pamatatbalsta likme būs par 10 EUR/ha lielāka (attiecīgi no 98 EUR/ha 2023. gadā līdz 105 EUR /ha 2027. gadā).

Savukārt, lai nodrošinātu proporcionālāku atbalsta sadalījums starp dažāda lieluma saimniecībām un augstāku ienākumu atbalstu tieši mazām un vidējām saimniecībām, tiks ieviests pārdalošais ienākumu papildatbalsts un turpināts maksājums mazajiem lauksaimniekiem. Visas saimniecības saņems ilgtspēju sekmējošo pārdalošo ienākumu papildatbalstu (par 3,1-30 ha saņemot 53 EUR/ha 2023. gadā, kas pieaugs līdz 61 EUR /ha 2027. gadā), savukārt par 30,1-100 ha saņemot 12 EUR/ha). Kā alternatīvu mazās lauku saimniecības varēs izvēlēties piedalīties arī vienkāršotā atbalsta shēmā un saņemt maksājumu mazajiem lauksaimniekiem, kas aizstāj visus tiešos maksājumus un kur saimniecībai ir paredzēti 500 EUR gadā.

No lauku attīstības atbalsta finansējuma mazās saimniecības varēs saņemt atbalstu līdz 30 000 EUR saimniecību attīstībai un konkurētspējas uzlabošanai (kopējais finansējums periodā ir 20 milj. EUR), kā arī atbalstu aizdevumu veidā ieguldījumiem lauku saimniecībās ar apgrozījumu līdz 150 000 EUR/gadā – kopējais finansējums periodā ir 31 milj. EUR.

ZM Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģisko plānu 2023.-2027. gadam apstiprināšanai Eiropas Komisijā iesniedza 4. oktobrī.


Informāciju sagatavoja:

Dagnija Muceniece

Nodaļas vadītāja
Dagnija.Muceniece [at] zm.gov.lv