Zivsaimniecība
Salacgrīvas nēģu Tacis

Informējam, ka Zemkopības ministrija 07.12.2023. pieņema lēmumu  Nr. 4.1-12e/11 “Par nēģu zvejas limita izmantošanas papildu nosacījumu Salacas upē nēģu tacī Nr. 1 līdz 2024. gada 31. janvārim”, kas nosaka nēģu zvejas limita izmantošanas papildu nosacījumu Salacas upē nēģu tacī Nr. 1 uz laiku līdz 2024. gada 31. janvārim, paredzot, ka nēģu murdi tacī Nr. 1 izvietojami upē tikai no labā krasta tā, lai izmantotie zvejas rīki kopumā neaizšķērsotu vairāk par divām trešdaļām no ūdensteces platuma. Minētais lēmums 07.12.2023. publicēts oficiālājā izdevumā “Latvijas Vēstnesis

Administratīvā procesa likuma 70. panta pirmā daļa nosaka, ka administratīvais akts stājas spēkā, kad tas ir paziņots adresātam. Ievērojot Paziņošanas likuma 11. panta otro un piekto daļu, šis lēmums uzskatāms par paziņotu nākamajā darba dienā pēc tā publicēšanas oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Šāds lēmums tika pieņemts, jo Zemkopības ministrija saņēma Salacgrīvas pilsētas A. Rozenšteina zvejnieku saimniecības "Kurķis" (turpmāk – Zv/s "Kurķis") 02.12.2023. elektronisko vēstuli, kurā ministrija tika lūgta noteikt atkāpi no nēģu zvejas rīku limitu izmantošanas nosacījumiem Salacas upes nēģu tacī Nr. 1, sakarā ar to, ka Salacas upe ir aizsalusi un nēģu tača Nr. 1 konstrukcija upes kreisajā krastā ir salauzta un nav vairs izmantojama nēģu zvejas turpināšanai. Zv/s "Kurķis" lūdza atļaut līdz 2024. gada 31. janvārim (nēģu zvejas sezonas beigām) turpināt nēģu zveju Salacas upes nēģu tacī Nr. 1 no upes labā krasta.

Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts “BIOR” (turpmāk – institūts) savā atzinumā norādīja, ka līdzšinējā sekmīgā nēģu zveja, izvietojot zvejas rīkus no upes kreisā krasta, netieši apliecina, ka nēģu migrācija Salacas kreisā krasta tuvumā ir pietiekami intensīva. Tas ļauj prognozēt, ka nēģu zvejas rīku pārcelšana no kreisā krasta uz labo, visticamāk, nebūs saistīta ar nepieļaujami lielu zvejas rīka ķeramības palielināšanos Salacas upes tacī Nr. 1. Tomēr, nevar izslēgt to, ka zvejas rīku pārvietošanas rezultātā palielināsies nozveja nēģu tacī Nr. 2, kam proporcionāli vairāk nēģu pienāks no zvejas rīku, nevis brīvstraumes puses.

Zvejas organizēšanas izmaiņu ietekmi nosaka arī periods, uz kādu šīs izmaiņas ir veiktas un šī perioda nozīme migrācijā. Konkrētajā gadījumā izmaiņas skars tikai janvāri un daļu decembra. Salīdzinoši nelielais decembra un janvāra nozveju īpatsvars samazina arī iecerēto izmaiņu ietekmi uz upes nēģa populāciju.

Ņemot vērā iepriekš minēto, institūts prognozē, ka iecerētās zvejas rīku izvietojuma izmaiņas Salacas upes nēģu tacī Nr. 1, visticamāk, neatstās vērā ņemamu ietekmi uz upes nēģa dabiskās atražošanās sekmēm Salacā un tās sateces baseinā, un no zivju resursu saglabāšanas viedokļa šīs izmaiņas ir pieļaujamas. Mainot zvejas rīku izvietojumu Salacas upes nēģu tacī Nr.  1 nav pieļaujama zvejas turpināšana upes kreisajā krastā un vairāk kā divu trešdaļu no upes brīvā ūdens platuma aizšķērsošana ar zvejas rīkiem.

Ņemot vērā iepriekš minēto institūta zinātnisko atzinumu, Zemkopības ministrija secināja, ka īstermiņa atkāpe no prasības zvejas rīkus Salacas upes nēģu tacī Nr. 1 izvietot tikai no labā krasta kopumā ir pieļaujama, ievērojot nosacījumu, ka zveja līdz zvejas sezonas beigām 2024. gada 31. janvārī vairs netiek veikta Salacas upes kreisajā krastā un, ka zvejas rīki neaizšķērso vairāk kā divas trešdaļas no upes brīvā ūdens platuma (atbilstoši Ministru kabineta 09.05.2023. noteikumu Nr. 227 "Noteikumi par rūpniecisko zveju iekšējos ūdeņos" 26.1. apakšpunkta nosacījumiem).