runcis sēž pie mājas sienas un dusmīgs skatās

2026. gada 22. aprīlī spēkā stājas pilnveidots ES regulējums ar prasībām suņu, kaķu, mājas (istabas) sesku un mājas (istabas) putnu nekomerciālai pārvietošanai starp Eiropas Savienības dalībvalstīm un iebraukšanai Eiropas Savienībā ar minētajiem dzīvniekiem no trešajām valstīm. Par nekomerciālu pārvietošanu uzskatāma īpašnieka ceļošana kopā ar dzīvnieku vai došanās ar to dalībai dzīvnieku izstādēs, sacensībās vai sporta pasākumos. Jaunais regulējums uzlabos dzīvnieku izsekojamību un slimību kontroles efektivitāti, nodrošinot vienotu pieeju ES līmenī un vienlaikus paredzot samērīgu pārejas periodu prasību ieviešanai. Regulējumā ir precizēts nekomerciālas mājas (istabas) dzīvnieku pārvietošanas jēdziens un noteikts, ka vienā transportlīdzeklī nekomerciālos nolūkos atļauts pārvietot ne vairāk kā piecus dzīvniekus, izņemot gadījumus, kad pārvietošana notiek sabiedriskajā transportā vai arī īpašnieks dzīvniekus ved dalībai izstādē, sacensībās vai sporta pasākumos.

Regulējums nosaka arī jauna parauga ES mājas (istabas) dzīvnieka pases ieviešanu, paredzot, ka tā jāizdod dalībvalstī, kurā dzīvnieka īpašnieks pastāvīgi dzīvo, kā arī nosaka prasību suņus, kaķus un mājas (istabas) seskus apzīmēt ar mikroshēmu jeb tā saucamo “čipu”, kas satur dzīvnieka sākotnējās identifikācijas valsts kodu.

Regulējumā ir noteikts pārejas periods līdz 2028. gada 1. janvārim, lai nodrošinātu pakāpenisku pāreju uz jaunā parauga pasēm un mikroshēmām. Vienlaikus paredzēts, ka jaunās prasības par mikroshēmu ar valsts kodu un jaunā parauga pasi neattieksies uz tiem suņiem, kaķiem un mājas (istabas) seskiem, kuri ir apzīmēti un kuriem pase ir izsniegta līdz 2027. gada 31. decembrim.

Plašāka informācija par prasībām pieejama EK šeit.
 

Saistītas tēmas

Aktualitātes:
Informācija plašsaziņas līdzekļiem