Informācija plašsaziņas līdzekļiem

Piektdien, 6. martā, Zemkopības ministrija (ZM) saistībā ar koronavīrusa COVID-19 izraisītās slimības izplatīšanos nosūtījusi aicinājumu 25 pārtikas ražošanas uzņēmumiem aicinājumu sekot līdzi situācijas attīstībai un nodrošināt pirmās nepieciešamības pārtikas preču pieejamības nepārtrauktību, kā arī ļaunprātīgi neizmantot radušos situāciju un nepamatoti necelt cenas pirmās nepieciešamības precēm. Vēstule nosūtīta dažādiem pārtikas preču uzņēmumiem, kas Latvijas iedzīvotājiem nodrošina pirmās nepieciešamības preču pieejamību, tajā skaitā griķus, makaronus, zivju konservus, gaļas konservus un ūdeni.

Zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts uzsver: “Laikā, kad visā pasaulē ir novērojamas sabiedrības bažas par situāciju, kas izveidojusies līdz ar koronavīrusa COVID-19 saslimšanas gadījumu konstatēšanu vairākas pasaules valstīs, arī Latvijā un mūsu kaimiņvalstīs, ir svarīgi pievērst pastiprinātu uzmanību gan pirmās nepieciešamības pārtikas preču pieejamībai, gan arī to cenām mazumtirdzniecības vietās. Tādēļ esam aicinājuši vairākus pārtikas nozares uzņēmumus sekot līdzi situācijas attīstībai un iespēju robežās nodrošināt pieprasītāko preču pieejamību sabiedrībai, kā arī bez pamatojuma nepaaugstināt cenas.”

ZM norāda, ka pēdējā laikā plašsaziņas līdzekļos izplatoties informācijai par saslimšanas gadījumu skaita palielināšanos Eiropā, iedzīvotāji pastiprināti sākuši veidot pārtikas produktu, piemēram, konservu, graudaugu izstrādājumu u.c. uzkrājumus – tā rezultātā atsevišķās Latvijas mazumtirdzniecības vietās ir novērojams noteiktu pārtikas produktu trūkums. Lai kliedētu satraukumu iedzīvotāju vidū attiecībā uz produktu pieejamību, ZM vēstulē pauž aicinājumu pārtikas nozares uzņēmējiem pievērst pastiprinātu uzmanību pašreiz novērojamajām preču pieprasījuma izmaiņām un vajadzības gadījumā palielināt ražošanas apjomus attiecīgajām produktu grupām, lai spētu nodrošināt nepieciešamos piegādes apjomus primāri uz tirdzniecības vietām Latvijā.

“Mēs aicinām uzņēmējus atbildīgi pieiet šai sensitīvajai situācijai, kā arī esam pārliecināti par to, ka Latvijas uzņēmēji rīkosies godprātīgi. Arī pirmās nepieciešamības preču tirgotāju pārstāvji šī gada 5. martā aizvadītajā sanāksmē norādīja, ka situāciju uztver ļoti nopietni un tai pieies ar vislielāko atbildību. Taču ne mazāk svarīga loma pārtikas cenām Latvijā ir arī ārējo faktoru ietekmei – piemēram, ja importa preču ražotāji palielinās sava ražotā produkta cenu, tad tas secīgi var atspoguļoties arī preču cenās Latvijas veikalu plauktos,” norādīja Jānis Eglīts.

ZM vēstule ar aicinājumu nosūtīta 25 pārtikas nozares uzņēmumiem – AS «Dobeles dzirnavnieks», AS «Rīgas dzirnavnieks», SIA «Dona», AS «Latvijas maiznieks», SIA «Fazer Latvija», AS “Hanzas maiznīca” , SIA “Lāči”, SIA “Vecā maiznīca”, SIA “Lielezers”, SIA «Orkla Foods Latvija», SIA «Rēzeknes gaļas kombināts», SIA «Saldus gaļas kombināts», SIA “GPU Nākotne”, SIA «Karavela», AS “Putnu fabrika Ķekava”, AS «Brīvais vilnis», SIA «Gamma-A», SIA «Cido grupa», SIA «Venden», AS «Preiļu siers», AS “Rīgas piena kombināts”, AS “Tukuma piens”, AS “Smiltenes piens”, AS “Talsu piensaimnieks” un AS “Balticova”.
_____________________________
Informāciju sagatavoja: Santa Vaļuma,
Zemkopības ministra padomniece
Tālrunis: +371 20222000
E-pasts: Santa.Valuma@zm.gov.lv