Nokaltušas egles, astoņzobu mizgrauzis

Pēc Zemkopības ministrijas (ZM) lūguma rīt, 21. martā, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš sasaucis Krīzes vadības padomes (KVP) ārkārtas sēdi, kurā ZM aicinās KVP atbalstīt rosinājumu izsludināt ārkārtējo situāciju vairākās Vidzemes, Kurzemes, Zemgales un Latgales reģiona pašvaldībās 2023. gadā, lai ierobežotu egļu astoņzobu mizgrauža bojājumus egļu mežaudzēs.

Pēc Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” informācijas 2022. gadā bija vērojama ļoti augsta mizgrauža lidošanas aktivitāte. Dati par mizgrauža savairošanās prognozēm 2023. gadā liecina, ka ir sagaidāma masveida egļu mežaudžu bojāeja Vidzemes reģionā, kā arī ievērojami pieaugs egļu mežaudžu apdraudējums Kurzemes, Zemgales un Latgales reģionā. Mizgraužu izplatība noteikti ir jāierobežo, jo tā var ļoti negatīvi ietekmēt valsts tautsaimniecību, izraisot gan neatgriezeniskas negatīvas pārmaiņas mežaudžu struktūrā, gan ekonomiskus zaudējumus, kā arī koksnes kvalitātes pazemināšanos.

Tādēļ, lai novērstu katastrofas draudus, kas saistīti ar egļu astoņzobu mizgrauža savairošanos vērtīgajās egļu mežaudzēs, ir jāizsludina ārkārtējā situācija, lai aizsargātu mežaudzes un pasargātu tās no mizgrauža postījumiem. ZM rīt aicinās KVP atbalstīt priekšlikumu ārkārtējās situācijas izsludināšanai, bet gala lēmumu pieņems Ministru kabinets.

Rūta Rudzīte

Sabiedrisko attiecību speciāliste
Ruta.Rudzite [at] zm.gov.lv