Gruère, G. and M. Shigemitsu (2021), "Measuring progress in agricultural water management: Challenges and practical options", OECD Food, Agriculture and Fisheries Papers, No. 162, OECD Publishing, Paris

Kopsavilkums: Politikas progresa mērīšana lauksaimniecības un ūdens politikas jomā ir būtiska, lai palīdzētu lēmumu pieņēmējiem noteikt nepieciešamās politikas izmaiņas un saprast, kā var panākt turpmāku progresu, lai uzlabotu lauksaimniecības ūdens apsaimniekošanu. Rūpīgi pārskatot esošos lauksaimniecības un ūdens politikas novērtējumus, ir ierosināts trīs veidu progresa novērtējumi: politikas izstrāde, politikas īstenošanas spēja un politikas rezultāti. Šo politikas progresa novērtējumu kvalitāte un noturība ir atkarīga no trim galvenajiem faktoriem. Pirmkārt, politikas izstrādes novērtēšanai ir nepieciešama atbilstoša politikas saskaņošana ar starpnozaru mērķiem vai atsauces tekstu. Otrkārt, lai novērtētu īstenošanas kapacitātes progresu, ir jānovērtē attīstība atbilstoši iepriekš noteiktām vajadzībām vai apzinātām pārvaldības nepilnībām. Treškārt, politikas rezultātu novērtēšanai ir nepieciešami skaidri definēti novērtējuma mērķi, termiņi un skalas. Ir noteiktas septiņas praktiskas iespējas šo principu piemērošanai lauksaimniecības un ūdens politikā, ko ilustrē to piemērošana, lai novērtētu progresu ilgtspējīgā apūdeņošanai paredzētā ūdens apsaimniekošanā klimata pārmaiņu apstākļos un izkliedētā barības vielu piesārņojuma kontrolē.

Atslēgas vārdi: Ūdens piesārņojums, ūdens politika, ūdens riski, lauksaimniecības politika, politikas izvērtējums, ūdens trūkums, reforma

Pieejams pārskats.

OECD (2014), Climate Change,Water and Agriculture: Towards Resilient Systems, OECD Studies on Water, OECD Publishing.

Kopsavilkums: Galvenie šī dokumenta mērķi ir apskatīt saiknes starp klimata pārmaiņām, ūdeni un lauksaimniecību, identificēt un apspriest adaptācijas stratēģijas labākai ūdens resursu izmantošanai un saglabāšanai lauksaimniecības sektorā klimata pārmaiņu kontekstā, kā arī, balstoties uz iepriekš minēto, sniegt norādījumus, kas varētu palīdzēt politikas veidotājiem ar atbilstošām politiku un tirgus pieeju kombinācijām risināt problēmas ūdens jomā lauksaimniecībā klimata pārmaiņu ietekmē. Šis dokuments ir balstīts uz literatūras apskatu par dažādiem aspektiem saiknē starp klimata pārmaiņām, ūdeni un lauksaimniecību.

Pieejams pārskats.

OECD (2012), Water Quality and Agriculture: Meeting the Policy Challenge, OECD Studies on Water, OECD Publishing.

Kopsavilkums: Šajā pētījumā analizētas saiknes starp lauksaimniecību un ūdens kvalitāti. Tajā apskatītas vispārējās tendences un perspektīvas attiecībā uz lauksaimniecību un ūdens kvalitāti OECD valstīs, aprakstīti politikas veidotāju ieviestie pasākumi ūdens kvalitātes problēmu risināšanai lauksaimniecībā un sniegta virkne rekomendāciju valstīm, kas saskarsies ar izaicinājumu uzlabot lauksaimniecības ūdens kvalitāti.

Pieejams pārskats.

OECD (2010), Sustainable Management of Water Resources in Agriculture, OECD Studies on Water, OECD Publishing, Paris.

Kopsavilkums: Šajā pētījumā apskatītas ekonomiskās, vides un politiku dimensijas un saiknes attiecībā uz ūdens resursu pārvaldību, plūdiem un sausumu lauksaimniecībā. Informācija par ūdens resursu pārvaldību lauksaimniecības sektorā OECD valstīs tika apkopota, izmantojot aptaujas, kā arī tika veikti papildus pētījumi par lauksaimniecībā izmantojamā ūdens cenas noteikšanu Austrālijā, ES, Korejā, Meksikā, Turcijā un ASV, ūdens pārvaldības un infrastruktūras finansēšanu, kas saistīta ar lauksaimniecību, politikas jautājumiem, kas skar lauksamniecības jomu plūdu adaptācijā un mazināšanā, pieredzi un mācībām no Austrālijas ūdens reformu programmas, kā arī ekonomikas analīzi par virtuālo ūdens un ūdens „footprint” konceptu saistībā ar lauksaimniecības pārtikas sektoru.

Pieejams pārskats.